BBC: Osvobození letiště v Mosulu; mírové rozhovory mezi Sýrií a opozicí průlom nepřinesou

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že irácké bezpečnostní síly osvobodili letiště v Mosulu od Islámského státu. BBC si dále všímá, že v Ženevě probíhají mírové rozhovory mezi syrskou vládou a tamní opozicí pod dohledem Organizace spojených národů (OSN). Zásadní průlom se neočekává. 

Irácké bezpečnostní síly osvobodily letiště v Mosulu. Jednalo se o klíčovou vládní ofenzivu vedenou proti radikální organizaci Islámského státu, která drží pod svojí kontrolou západní část města. Operace trvala čtyři hodiny. Vojenská policie se protlačila na letiště a zabrala odletovou a příletovou dráhu. Dostala se ovšem pod palbu militantů z IS, jež se ukrývali v letištních budovách. Radikálové již zničili ranvej letiště. Pro federální policejní jednotky má ale stále hodnotu. Islámský stát z vnitru Mosulu bombarduje letiště minomety poté, co přišlo o kontrolu nad letištěm. Armáda získala část východního Mosulu minulý měsíc. 

 

Bombový útok v pákistánském městě Lahore si vyžádal život nejméně šesti lidí. Výbuch otřásl nákupní čtvrtí a zranil dalších 30 osob. Pákistán zasáhla v posledních dnech vlna teroristických útoků vedených radikálními militantními skupinami. K odpovědnosti za poslední útok se zatím nepřihlásila žádná skupina. Policie uvedla, že teroristický útok z minulého týdne na svatyni ve městě Sehwan připravil o život 90 lidí. K útoku se přihlásil Islámský stát. Pákistán kvůli těmto atentátům uzavřel hranice se sousedním Afghánistánem. Armáda rovněž uvedla, že usmrtila 100 bojovníků.

 

V Ženevě probíhají pod dohledem OSN mírové rozhovory mezi syrskou vládou a tamní opozicí. Obě dvě strany nebudou jednat tváří v tvář. Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura ve středu řekl, že „neočekává průlom“ v jednáních. Opozice trvá na tom, že na pořadu dne je osud prezidenta Bašára Asada. Vláda ale o tomto tématu odmítá diskutovat. Od počátku války, k jejíž zahájení došlo v roce 2011, přišlo o život nejméně 300 tisíc lidí. Více než 4,8 milionů lidí uprchlo ze Sýrie. Zatímco jednání přináší jenom nízké naděje na průlom, tak od posledního nezdařeného jednání z dubna roku 2016 se mnohé změnilo. Rebelové ztratily letos v prosinci klíčové části východního Aleppa. Během posledních týdnů je dodržováno rovněž i příměří. Do mírové dohody ovšem nespadají džihádistické organizace.

 

Volební komise v Ekvádoru oznámila, že druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční 2. dubna. Levicovému politikovi Leninu Morenovi chybělo k vítězství v prvním kole prezidentských voleb malý krůček. K tomu, aby dosáhl minimální 40 procentní hranice, mu chybělo podle BBC velice málo. Obdržel totiž 39,3 procenta hlasů. V druhém kole se postaví proti bankéři Guillermu Lassovi, který v prvním kole dosáhl na 28,1 procenta hlasů.

 

Britská banka Barclays dosáhla díky své restrukturalizace „velkého pokroku“. Zisk banky před zdanění dosáhl v roce 2016 na 3,2 miliardy liber. O rok dříve se přitom pohyboval na úrovni 1,1 miliardy liber. Reorganizace britské firmy zahrnovala prodej obchodních aktiv na území Afriky. Generální ředitel Barclays Jes Staley řekl, že banka zůstane v Británii i za situace, když Británie důsledkem brexitu opustí jednotný evropský trh. 

 

 

Zdroj: BBC 

BBC: Osvobození letiště v Mosulu; mírové rozhovory mezi Sýrií a opozicí průlom nepřinesou Foto: ČTK/ZUMA/Berci Feher

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.