BBC: OSN uvalí nové sankce proti KLDR; Španělská policie zatkla lidi napojené na IS

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Rada bezpečnosti OSN uvedla, že v nejbližší době přijme kvůli odpálení severokorejské rakety dlouhého doletu rezoluci zavádějící nové sankce. BBC si dále všímá razie španělské policie, která se zasloužila o zatčení sedmi lidí v souvislosti s údajným napojením na Islámský stát.

Rada bezpečnosti OSN na svém nedělním mimořádném zasedání tvrdě odsoudila odpálení severokorejské rakety dlouhého doletu. Dodala, že v nejbližší době přijme rezoluci zavádějící nové sankce. Severní Korea v neděli navzdory mezinárodní kritice vypustila raketu dlouhého doletu se satelitem. Podle Pchjongjangu jde o satelit pro pozorování Země, Západ a další země to ale považují za zastírací manévr pro test zakázané balistické technologie. KLDR už v lednu uskutečnila jaderný test, na který chce Rada bezpečnosti také reagovat sankcemi.
 
Španělská policie zadržela sedm lidí v souvislosti s jejich údajným napojením na Islámský stát a další džihádistická hnutí. Podezřelí byli zatřeni při raziích ve Valencii, Alicante a v Ceutě. Zadržení podle policie poskytovali logistickou podporu aktivitám teroristů v Iráku a Sýrii. Mezi zadrženými jsou Španělé jordánského, marockého a syrského původu a syrský a marocký občan.
 
Prezident Haiti Michel Martelly odstoupil z funkce hlavy státu, země však zatím nemá vybraného jeho nástupce. Ohledně výběru nové hlavy státu panuje napětí. Původně plánované lednové volby byly odloženy kvůli obavám z násilností a podezření z možného falšování hlasů na konec dubna. Podle poslední dohody mezi vládou a opozicí bude zvolen dočasný prezident na čtyři měsíce. Haiti zasáhla vlna protestů proti Martellymu na konci loňského roku. Oponenti prezidenta obvinili, že zfalšoval volební výsledky v roce 2011, které ho vynesly do čela země, a že se snaží překazit dohodu mezi zákonodárci, aby mohl vládnout sám.
 
Obchodní centra v hlavním městě Venezuely Caracasu, oznámila, že zkracují prodejní dobu během dne na čtyři hodiny z původních osmi. Reagují tak na opatření vlády, která přikazuje drastické omezení spotřeby elektrické energie. Venezuelská vláda uvedla, že v souvislosti s extrémními suchy sužuje kritický nedostatek vody 18 venezuelských hydroelektráren. Výrazným omezením ve spotřebě energií i vody jsou od počátku roku podrobeny i venezuelské domácnosti.
 
Na Tchajwanu začalo šetření stavebních plánů a konstrukce sedmnáctipatrového bytového komplexu, který se zřítil při sobotním zemětřesení ve městě Tainan City. Při neštěstí zahynulo 34 lidí, většina z nich uvnitř bytového komplexu. Přeživší informovali o problémech v konstrukci budovy, podrobnosti však úřady nezveřejnily. Při zřícení komplexu bylo zraněno 500 lidí, 310 se zachránilo, nejméně 120 osob se však stále pohřešuje. Po dvou dnech dnes byla z trosek vyproštěna další žena. Na záchranných pracích se podílejí stovky vojáků.
 
Jihozápad Anglie a Walesu dnes podle meteorologů  zasáhne silný vítr a déšť, který přináší  blížící se bouře Imogen. Kvůli nepřízni počasí byly zrušeny některé trajektové spoje mezi Británií a Francií. V ohrožených oblastech platí varování před záplavami. Počasí bude nejhorší v době ranní dopravní špičky.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: OSN uvalí nové sankce proti KLDR; Španělská policie zatkla lidi napojené na IS Foto: Leonard Zhukovsky / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSOB vyvolala arbitráž s ČNB o 20 miliard korun

    Byznys ·

    Československá obchodní banka (ČSOB) vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou (ČNB) o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se spol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.