BBC: OSN obnoví humanitární dodávky do Sýrie; násilnosti ve městě Charlotte

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Organizace spojených národů (OSN) je připravena obnovit dodávky humanitární pomoci v Sýrii. Dodávky byly pozastaveny kvůli pondělnímu útoku na konvoj. BBC dále informuje o nepokojích ve městě Charlotte, které vyvolal policejní zásah, při kterém zemřel Afroameričan. Násilnosti ve městě trvají již druhou noc.

V americkém městě Charlotte v Severní Karolíně trvají již druhou noc násilnosti kvůli policejnímu zásahu, při kterém zemřel Afroameričan. Jeden z demonstrantů je podle úřadů v kritickém stavu. Úřady tak dementovaly informace o jeho údajné smrti. Policie nasadila v ulicích slzný plyn. Demonstranti protestují proti úternímu zásahu policie, při němž zemřel čtyřiceti tříletý muž. Policie ho měla opakovaně vyzvat, aby odložil zbraň. Jeho rodina však tvrdí, že si četl knihu.

 

Italská vláda byla nucena již podruhé během jednoho měsíce změnit kampaň na podporu porodnosti. Kritici jí vyčítali rasistický podtext. Kampaň poukazuje na dobré chování skupiny bělochů, zatímco skupina, jejíž chování je označeno za nevhodné, je tvořena z části i příslušníky menšin.

 

Armáda Spojených států amerických prověřuje, zda takzvaný Islámský stát v Iráku použil chemické zbraně. Domnívá se, že raketa, která dopadla nedaleko amerických jednotek umístěných na letecké základně poblíž Mosulu, možná obsahovala yperit. Při útoku nebyl nikdo zraněn. Pokud se podezření potvrdí, jednalo by se o první chemický útok na koaliční jednotky v Iráku.

 

Organizace spojených národů oznámila, že je připravena obnovit dodávky humanitární pomoci v Sýrii. Dodávky byly pozastaveny kvůli pondělnímu útoku na konvoj. Při něm bylo zničeno téměř dvacet kamionů s pomocí. Útok si vyžádal i životy civilistů.

 

Pouliční násilnosti v Kongu si v posledních několika dnech vyžádaly desítky mrtvých. Policie se zde střetla s demonstranty, kterým se nelíbí zpoždění prezidentských voleb. Domnívají se, že se jedná o pokus stávajícího prezidenta udržet se déle u moci.

 

Vědci se na základě analýzy genomů domnívají, že našli důkazy o exodu moderního člověka z Afriky. Původně se předpokládalo, že současná populace žijící mimo Afriku představuje potomky lidí, kteří ji opustili před šedesáti tisíci lety. Nejnovější analýza ukazuje na ještě dřívější exodus.

 

Vědci ze Spojených států amerických a Izraele použili digitální metodu, aby rozluštili hebrejský text na starém poničeném svitku. Svitek byl tak křehký, že by se při pokusech o rozvinutí rozpadnul. Text představuje nejstarší doposud nalezený úryvek ze Starého zákona. Svitek podle vědeckých odhadů vznikl zřejmě ve třetím či čtvrtém století. Nalezli ho archeologové v sedmdesátých letech.

 

 

Zdroj: BBC, Zet

BBC: OSN obnoví humanitární dodávky do Sýrie; násilnosti ve městě Charlotte Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Šest nejbizarnějších aut letošního roku

    Tech ·

    Automobilový průmysl se pohybuje nebývale rychle dopředu. Skrze koncepční vozy automobilových výrobců si většinou můžeme představit, jak bude naše budoucnost na silnic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.