BBC: OSN je na straně Assange; Řecko ochromila generální stávka proti reformám

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Organizace spojených národů (OSN) rozhodne o tom, zdali stíhání zakladatele WikiLeaks Juliana Assange, který se skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, bylo protiprávní. Podle dosavadních zpráv se OSN kloní právě na stranu Assange. BBC si dále všímá řecké generální stávky proti reformám důchodového systému a systému sociálního zabezpečení.

Vyslanci 70 zemí světa se sešli v Londýně na mezinárodní dárcovské konferenci, jež si klade za cíl shromáždit 9 miliard dolarů na podporu obětí syrské občanské války. Konference byla zahájena krátce poté, co byla dočasně přerušena syrská mírová jednání. K vytyčeným cílům londýnské konference patří nejen shromáždění humanitárních prostředků na okamžitou pomoc válkou zmítané zemi, nýbrž i hledání řešení dlouhodobých potřeb, jako je vzdělání a pracovní příležitosti pro uprchlíky.

 

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange, který se již od června 2012 skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně před zatčením a vydáním do Švédska prohlásil, že se v pátek vydá britské policii, pokud komise OSN rozhodne, že nebyl stíhán protiprávně. Švédsko viní Assange ze sexuálních deliktů. Ten veškerá obvinění popírá. V roce 2014 podal OSN stížnost na svévolné zadržování. Britské ministerstvo zahraničí uvádí, že se Julian Assange svévolně vyhýbá zákonnému zadržení a stále má povinnost jej do Švédska vydat. Komise při Radě OSN má v pátek oficiálně oznámit výsledky svého šetření v případu. Podle dosavadních zpráv se kloní na stranu Juliana Assange a z šetření vyplývá, že jeho zadržování je nezákonné.  

 

Příbuzní jednoho z vůdců al-Káidy ohlásili, že byl zabit při náletu amerického bezpilotního letounu v Jemenu. Džalál Bilajdí byl údajně zasažen ve voze cestou po jihojemeském pobřeží. Bilajdího smrt nebyla potvrzena oficiálními zdroji. V minulosti se o jeho zabití již dvakrát spekulovalo.

 

Na dva a půl tisíce policistů je od dnešního dopoledne v pohotovosti v ulicích Kolína nad Rýnem, kde se koná každoroční karneval. Jedná se o první rozsáhlejší veřejnou událost po silvestrovských oslavách, kdy došlo k sexuálním útokům na ženy a krádežím. Město proto přistoupilo k mimořádným bezpečnostním opatřením.

 

Řecko ochromila generální stávka na protest proti připravovaným reformám důchodového systému a systému sociálního zabezpečení. V souladu s podmínkami mezinárodní finanční pomoci musí Řecko v letošním roce snížit výdaje na důchody o 2 miliardy dolarů, tedy v přepočtu asi o 49,5 miliardy korun.

 

Podle egyptských úřadů bylo nalezeno tělo osmadvacetiletého italského studenta Giulia Regeniho z Cambridgeské univerzity, který zmizel 25. ledna v Káhiře, v den pátého výročí revoluce, která vedla ke svržení režimu Husního Mubaraka. Státní list Al-Ahram uvedl, že tělo „vykazovalo známky mučení“. Italský ministr zahraničí vyzval egyptskou stranu k zahájení řádného vyšetřování za účasti italských expertů. 

 

Společnost Royal Dutch Shell potvrdila, že v důsledku strmého poklesu zisků bude nucena zrušit 10 000 pracovních míst. Shell zaznamenává nejhorší propad za posledních 13 let. Za poslední čtvrtletí loňského roku činily zisky firmy pouhých 1,8 miliardy dolarů ve srovnání se 4,2 miliardami za totéž období předchozího roku. Celoroční loňský zisk činil 3,8 miliardy dolarů ve srovnání s 19 miliardami v roce 2014.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: OSN je na straně Assange; Řecko ochromila generální stávka proti reformám Foto: haak78 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.