BBC: Osm nejbohatších lidí světa vlastní stejně majetku jako nejchudší polovina planety

Rozdíl mezi chudými a bohatými je daleko větší, než se myslelo. Ve své zrávě to uvedla charitativní organizace Oxfam. Podle ní vlastní osm nejbohatších lidí světa stejně majetku jako 3,6 miliardy osob, kteří tvoří chudší polovinu planety. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Zpráva organizace přichází ve stejný moment, kdy začíná Světové ekonomické fórum v Davosu. Zprávu Oxfamu kritizovali někteří ekonomičtí experti s tím, že by se organizace měla spíše než na kritiku bohatých soustředit na pomoc chudým. „Oxfam jako charita, která bojuje s chudobou, se zdá být podivně zaobírána bohatými,“ řekl Mark Littlewood generální ředitel ekonomického think tanku Institute of Economic Affairs. Dodal také, že úkolem této charity je také podpořit hospodářský růst.
Ředitel výzkumu na Institutu Adama Smithe, Ben Southwood, v reakci na statistiku Oxfamu uvedl, že nezáleží na bohatství světově nejbohatších lidí, ale na životních podmínkách chudých ve světě, které se zlepšují každým rokem. „Každý rok jsme uváděni v omyl statistikami Oxfamu o bohatství. Data jsou v pořádku, pochází od Credit Suisse, ale správná interpretace chybí,“ řekl.

Každoroční Světové ekonomické fórum, které se koná ve švýcarském lyžařském středisku Davosu, přitahuje mnohé z nejlepších světových politických a podnikatelských kruhů. Globální ředitelka pro zahraniční věci v Oxfamu Katy Wright uvedla, že jejich zpráva pomohla charitě „čelit politickým a ekonomickým elitám“. „Nemáme žádné iluze o tom, že Davos není nic jiného než diskuzní kroužek světové elity,“ dodala.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Nově zvolený americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro časopis The Times uvedl, že německá kancléřka Angela Merkelová udělala katastrofální chybu, když umožnila přijetí více než jednoho milionu migrantů do Německa. „Myslím, že udělala jednu velmi katastrofální chybu, a to tím, že přijala všechny ty ilegální migranty,“ řekl na adresu Merkelové nový prezident, který svůj odmítavý postoj vůči přistěhovalcům dal opakovaně najevo už během loňské volební kampaně. Severoatlantická aliance je podle něj zastaralá, protože nedokázala zabránit teroru. Přesto Trump považuje pakt za důležitý. Trump se rovněž vyjádřil k perspektivě případné smlouvy s Ruskem o omezení jaderných zbraní. Prohlásil, že jaderné arzenály by měly být "velmi podstatně" omezeny. Rusku výměnou za dohodu o omezení jaderných zbraní nabídne zrušení amerických sankcí.

 

Nákladní letoun letecké společnosti Turkish Airlines havaroval v Kyrgyzstánu. Při nárazu zasáhl budovy stojící u letiště Manas, které je vzdálené asi 25 kilometrů od hlavního města Biškeku. Neštěstí si vyžádalo životy nejméně 32 lidí včetně dětí. Letadlo letělo z Hong Kongu a k havárii došlo v půl osmé místního času. Příčina neštěstí zatím nebyla potvrzena, v místě ale panovalo špatné počasí včetně silné mlhy.

 

Počet obětí nepokojů v brazilské věznici Alcacuz vystoupal na 26 a podle brazilských bezpečnostních zdrojů ještě může stoupnout. Násilí ve věznici vypuklo mezi znepřátelenými gangy v sobotu odpoledne a trvalo nejméně 14 hodin, než se situaci podařilo dostat pod kontrolu. Podle vězeňských úředníků byly některým obětem násilí stínány hlavy a odřezávány údy.  Ke střetu došlo údajně poté, co uvěznění členové jednoho z gangů napadli členy jiného, uvězněné v jiné části věznice.

 

Srbsko varovalo, že bude bránit „každý coul“ kosovského území, které považuje za své. Prezident Tomislav Nikolič to uvedl v reakci na incident, kdy kosovské úřady zabránily vjet na kosovské území vlaku pomalovanému v srbských národních barvách a s nápisem Kosovo je srbské. Tomič uvedl, že Kosovo touží po válce a že v případě nutnosti do Kosova vyšle vojáky. Naopak Kosovo vnímá incident jako provokaci. Kosovo vyhlásilo nezávislost v roce 2008. Jako samostatný stát ho uznávají Spojené státy a většina zemí EU, neuznává ho Srbsko či Rusko.

 

Osm nejbohatších lidí světa vlastní stejně majetku jako 3,6 miliardy osob, kteří tvoří chudší polovinu planety. Ve své zprávě o tom informovala charitativní organizace Oxfam, podle které je rozdíl mezi chudými a bohatými daleko větší, než se myslelo. 

 

Nejméně šest žen o víkendu zahynulo při návratu z hinduistického festivalu na řece Ganze ve městě Gangasagar ve východoindickém státě Západní Bengálsko. Dalších deset lidí bylo zraněno. K neštěstí došlo poté, co se davy lidí snažily dostat na lodě při návratu z festivalu. Neštěstí se stalo ani ne den poté, co se o několik stovek kilometrů dál na Ganze převrhla loď, na níž zahynulo 24 lidí.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Osm nejbohatších lidí světa vlastní stejně majetku jako nejchudší polovina planety Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Deset nejnavštěvovanějších měst roku 2016

    Společnost ·

    New York, Londýn a Paříž vábí každý rok davy návštěvníků. Bangkok je ale v uplynulém roce předehnal. Podle globálního indexu vypracovaného společností MasterCard, navš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.