BBC: Osborne nemá zájem vést konzervativce; Francie opravila černou skříňku letadla EgyptAir

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že britský ministr financí George Osborne nebude usilovat o post lídra vládnoucí strany konzervativců. Nabídku nahradit Davida Camerona ale zvažuje ministr zdravotnictví Jeremy Hunt. BBC si dále všímá, že francouzští odborníci opravili jednu z černých skříněk z havarovaného letadla EgyptAir.

Britská ekonomika utržila v důsledku referenda čerstvou ránu, když přišla o svůj nejvyšší AAA rating. Ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie na úroveň AA. Agentura S&P uvedla, že rozhodnutí opustit EU vyvolává tolik nejistot, že se zvyšují rizika pro investory a výsledek referenda by mohl vést ke „zhoršení ekonomické výkonnosti Velké Británie, včetně jejího velkého odvětví finančních služeb“. Konkurenční agentura Fitch snížila své hodnocení z AA+ na AA, přičemž předpovídá „prudké zpomalení“ růstu v krátkodobém horizontu.

 

Britský ministr financí George Osborne oznámil, že se nebude ucházet o post lídra vládnoucí strany konzervativců náhradou za premiéra Davida Camerona, který se chystá odstoupit. Osborne pro deník Times řekl, že „není tou pravou osobou, která by zajistila straně potřebnou jednotu“. Nabídku na vedení strany zvažuje ministr zdravotnictví Jeremy Hunt a mezi dalšími kandidáty je samozřejmě i Boris Johnson, který je mnohými považován za favorita.

 

Předseda hlavní britské opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn dnes čelí vyjádření nedůvěry poté, co rezignoval další ze členů jeho stínového kabinetu. V posledních dvou dnech proběhl masový odchod členů stínové vlády. Mnozí členové Labouristické strany tak vyjádřili svou zlobu nad tím, co nazývají vlažným postojem Jeremyho Corbyna v hlasování za setrvání Británie v EU při referendu.

 

Syn pákistánského expremiéra Jusúfa Razy Giláního, Alí Hajdar Gílání, který byl začátkem letošního května osvobozen po únosu a tříletém věznění Al-Káidou, poprvé promluvil. Gílání v rozhovoru pro BBC uvedl, že Al-Káida prohlásila jeho únos za akt pomsty proti jeho otci.  

 

Egyptští vyšetřovatelé oznámili, že se ve Francii podařilo úspěšně opravit poškozený záznamník letových údajů z letadla EgyptAir, které havarovalo minulý měsíc. Otevírá se tak cesta pro odborníky, kteří budou schopni analyzovat data, jež by mohla pomoci vysvětlit, co přesně bylo příčinou pádu letadla.

 

Americké úřady tvrdí, že narůstá šikana a pronásledování ze strany ruských bezpečnostních a zpravodajských služeb, které se zaměřují na americké a další západní diplomaty v Moskvě. Mluvčí ministerstva zahraničí uvedla, že tato záležitost se stala natolik naléhavou, že se s ní ministr zahraničí John Kerry obrátil přímo na prezidenta Vladimira Putina. Mluvčí neuvedla podrobnosti, nicméně podle listu Washington Post se měli ruští agenti dopustit vloupání do domovů zaměstnanců velvyslanectví. Rusko na tato obvinění oficiálně nezareagovalo.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Osborne nemá zájem vést konzervativce; Francie opravila černou skříňku letadla EgyptAir Foto: Vytautas Kielaitis / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.