BBC: Ohledně příměří v Sýrii panuje skepse; do Amazonského pralesa vytekly tisíce barelů ropy

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ohledně nově dojednaného příměří, které má zastavit boje mezi syrskou armádou a opozicí, panuje skepse. Příměří, na kterém se dohodlo Rusko s USA, má začít platit v sobotu. BBC si dále všímá toho, že z peruánského ropovodu do Amazonského pralesa unikly nejméně tři tisíce barelů ropy. Uniklá ropa znečistila řeky, které platí za zdroj vody pro osm komunit původních obyvatel.

Do indické metropole Dillí byly částečně obnoveny dodávky vody. Její přísun narušily víkendové násilné protesty etnické skupiny Džátů, kteří v sousedním státě Harijána protestovali proti kastovnímu systému a kvótám na pracovní místa. Džátové při protestech poškodili kanál Munak, který je hlavním zdrojem vody pro Dillí. Šestnáctimilionová metropole je ze tří pětin závislá na dodávkách vody právě z této oblasti. Vláda proti demonstrantům nasadila bezpečnostní síly, včetně tisíců vojáků, a v pondělí dostala kanál Munak pod kontrolu. 
Spojené státy a Rusko oznámily, že v Sýrii začne platit v sobotu 27. února nově dohodnuté příměří. Boje mají zastavit jednotky syrské armády i opozičních skupin. Příměří se netýká radikálních hnutí Islámský stát a fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu, na které budou útoky pokračovat. Světové velmoci se nicméně už 12. února dohodly, že během týdne začne platit příměří. K tomu však nedošlo, a panuje skepse i ohledně nového plánu. Jen v neděli při další vlně násilí zahynulo 140 Syřanů po pumových atentátech v Homsu a Damašku. Od počátku konfliktu v roce 2011 zahynulo už přes čtvrt milionu Syřanů. 

Z e-shopu americké firmy Amazon byly staženy paměti kanadského sériového vraha jen několik hodin poté, co se objevily v nabídce. Bývalý multimilionář a vlastník farmy s prasaty ve Vancouveru Robert Pickton byl odsouzen k doživotí za vraždy šesti žen, obžaloba ho vinila z dvaceti dalších. Knihu Picktonovi pomohl propašovat ven spoluvězeň. Nakladatel knihu stáhl z prodeje a omluvil se rodinám obětí, které nabídka Picktonových memoárů pobouřila.

Odchodem z Evropské unie by byla ohrožená britská ekonomika včetně pracovních míst. Uvedli to v dopise publikovaném v listu The Times šéfové největších britských firem včetně BT, Marks and Spencer či Vodafonu. Podle nich by tzv brexit vedl mimo jiné k omezení investic v Británii. Zábor podporující vystoupení Británie nicméně oponuje, že odchod by snížil nepotřebnou unijní regulaci a náklady. Referendum o odchodu Británie z EU se bude konat v červnu. 

Počet obětí víkendového řádění mohutné tropické bouře Winston na ostrově Fidži se vyšplhal na 29. Nejméně 8500 místních obyvatel také nadále pobývá v evakuačních centrech. Místní úřady mezitím varovaly, že úklid po řádění živlu, který srovnal se zemí celé vesnice, může trvat několik měsíců. Jednu z nejsilnějších bouří na jižní polokouli v historii doprovázel vítr o rychlosti 230 kilometrů v hodině a prudký liják. Fidžijská vláda vyhlásila již v sobotu na 30 dní stav nouze.  

V Peru vytekly do regionu Amazonského pralesa nejméně tři tisíce barelů ropy. Ropa, která unikla z hlavního peruánského ropovodu, znečistila dvě řeky, na kterou coby zdroj vody spoléhá osm komunit původních obyvatel. Státní společnost Petroperu přislíbila vyčištění oblasti, zasažených komunitám nyní dodává čistou vodu a jídlo. Za jeden z masivních úniků ropy prý může narušení ropovodu při sesuvu půdy, příčiny druhého poškození potrubí zatím nejsou jasné.

 

 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 
BBC: Ohledně příměří v Sýrii panuje skepse; do Amazonského pralesa vytekly tisíce barelů ropy Foto: John KERRY; Zdroj: ČTK/AP/Cliff Owen

reklama

Další články

 1. Řecko hlásí výrazný nárůst počtu imigrantů

  Společnost ·

  Řecké úřady v závěru týdne ohlásily výrazný nárůst počtu imigrantů, kteří do Řecka připlouvají z Turecka. Řecká média to v sobotu označila za snahu Ankary vyvíjet tlak…

 2. Počet nových smluv podle MF o stavebním spoření loni klesl o 23 %

  Byznys ·

  Stavební spořitelny loni uzavřely 373 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o téměř 23 procent. Vyplývá to z dat, které

  Podle Ruska konzultace o zmrazení těžby ropy brzy skončí

  Byznys ·

  Konzultace k dohodě předních producentských zemí o zmrazení těžby ropy by měly být uzavřeny do 1. března. Uvedl to v sobotním rozhovoru pro ruskou televizi ministr ene…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.