BBC: Objevení vraku letadla EgyptAir; Francie deportovala vůdce ruských fanoušků

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ve Středozemním moři egyptští vyšetřovatelé objevili vrak letadla EgyptAir. K jeho zřícení došlo minulý měsíc. Katastrofu nepřežilo všech 66 lidí na palubě. BBC si dále všímá toho, že na evropském fotbalovém šampionátu ve Francii došlo k deportaci vůdce Svazu ruských fotbalových fanoušků Alexandera Shprygina.

Egyptští vyšetřovatelé oznámili, že nalezli vrak letounu aerolinií EgyptAir, který se minulý měsíc zřítil do Středozemního moře. Podle prohlášení bylo identifikováno několik míst, kde se trosky nacházejí. Zpráva pokračuje tím, že z hlubin moře se podařilo pořídit několik snímků zříceného letadla. Na palubě Airbusu A320 bylo 66 lidí. Pro všechny se stal let z Paříže do Káhiry osudným. Letadlo zmizelo z řeckých a egyptských radarových obrazovek, aniž by vyslalo nouzový signál.

 

Angličtí fotbaloví fanoušci byli vyzváni k zodpovědnému chování před utkáním s Walesem na evropském šampionátu ve Francii. Ve středu bylo po střetech v Lille zatčeno nejméně 36 lidí. Pořádková policie použila k uklidnění situace slzný plyn. Poté obvinila stovky anglických fanoušků. Ředitel anglické fotbalové asociace řekl, že angličtí fanoušci mají brát v potaz, že francouzská policie rovněž čelí hrozbě teroristických útoků.

 

Vůdce Svazu ruských fotbalových fanoušků Alexander Shprygin je mezi 20 ruskými fanoušky, kteří museli opustit Francii. K jejich zatčení došlo během cesty z Marseille do Lille na utkání Ruska proti Slovensku. Zatýkání naštvalo ruské státní představitele. Ti si na kobereček proto předvolali francouzského velvyslance. Shprygin se opírá o podporu Kremlu. Jde přitom o člověka s krajně pravicovými názory. Na veřejnosti se objevila i jeho fotografie s nacistickým pozdravem.

 

Australský politik Bob Katter zveřejnil kontroverzní propagační video. Jde o politickou reklamu, v níž politik odfoukává kouř z pistole. V pozadí jsou přitom vidět mrtvá těla dvou politických rivalů. Snímek sklidil kritiku od australského premiéra Malcolma Turnbulla. Ten Kattera vyzývá k tomu, aby zrušil jeho publikování. Jednasedmdesátiletý Katter stojí v čele Australské strany. Podle jeho názoru je reklama „vynikající a ohromně zábavná“.

 

Rusko vyzývá k dlouhodobému příměří na území severosyrského města Aleppo. Stalo se tak pár hodin poté, kdy vyhlásilo dvoudenní pauzu bojů. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že režim klidu, který vstoupil o půlnoci v platnost, má stabilizovat situaci v Aleppu. Během posledních měsíců zemřelo v tomto městě stovky lidí. Ruské nálety podporovaly syrské vládní síly v boji proti povstalcům.

 

Keňský vrchní soud zamítl případ, který zpochybňuje legalitu análních vyšetření pro prokázání homosexuality. Dva muži tvrdili, že je keňští policisté donutili podstoupit postup, který měl prokázat, zdali mezi nimi došlo k homosexuálnímu sexu. Muži požadovali, aby tyto testy byly prohlášeny za protiústávní. Soudce Mathew Emukule uvedl, že existují důvody pro vykonávání těchto testů. Homosexualita je v Keni nezákonná a trestá se až 14 lety vězení.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Objevení vraku letadla EgyptAir; Francie deportovala vůdce ruských fanoušků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko dojednalo v Aleppu dvoudenní příměří

    Společnost ·

    Rusko zprostředkovalo osmačtyřicetihodinové zastavení palby v syrském Aleppu. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na informaci ministerstva obrany. Příměří, údajně d…

  2. Reorganizace policie se odloží o měsíc

    Společnost ·

    Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.