BBC: Obchodování na čínských trzích znovu zastaveno; Kalifornie vyhlásila stav nouze kvůli metanu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že dnes bylo opět zastaveno obchodování na čínských trzích.Obavy investorů rostou i proto, že centrální banka osmý den za sebou oslabila čínský jüan. BBC dále informuje o tom, že v americké Kalifornii platí stav nouze kvůli rozsáhlému úniku metanu z podzemního zásobníku. Z předměstí Los Angeles byly evakuovány více než dva tisíce rodin.

Dnes bylo opět zastaveno obchodování na čínských trzích poté, co akcie ztratily více než sedm procent své hodnoty. Tento týden je to tak už podruhé, kdy byl uplatněn nový kontrolní mechanismus. Už po třiceti minutách obchodování se naplnily předpoklady pro jeho aktivaci. Opatření má zabránit propadům volatilního trhu. Nervozita investorů stoupá i proto, že centrální banka osmý den za sebou oslabila čínský jüan.

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů uvedla, že okamžitě zahájí přípravu nových opatření proti KLDR. Vyjádření reaguje na oznámení Severní Koreje, že testovala vodíkovou bombu. Spojené státy se nicméně přiklonily na stranu odborníků, kteří nejsou přesvědčeni o tom, že síla výbuchu odpovídala takovému testu.

Úřady ve středoamerické Guatemale zadržely čtrnáct bývalých vojenských činitelů kvůli obvinění z porušování lidských práv v průběhu šestatřicetiletého ozbrojeného konfliktu v zemi. Mezi zadrženými je třiaosmdesátiletý bratr bývalého prezidenta i bývalý ministr vnitra. Konflikt skončil v roce 1996. Guatemala se od té doby snaží stíhat jeho viníky. Zatím bylo ale obviněno jen velmi málo bývalých vrcholných funkcionářů.

Na prvním zasedání venezuelského kongresu od chvíle, kdy opoziční strany vyhrály volby, složili přísahu další tři opoziční poslanci. Původně jim v tom bránil ústavní soud kvůli podezření z nestandardních postupů ve volbách. Venezuelská opozice tak získala v parlamentu dvoutřetinovou většinu. To jí umožní například vyhlásit referendum o tom, zda má prezident Nicolás Maduro zůstat i nadále ve funkci.

Guvernér americké Kalifornie vyhlásil stav nouze kvůli rozsáhlému úniku metanu z obřího podzemního zásobníku. Z místa na předměstí Los Angeles byly evakuovány více než dva tisíce rodin. Únik začal už v říjnu. Mnoho lidí si od té doby stěžovalo na zdravotní potíže, například bolesti hlavy či dýchací obtíže. Únik bude mít významný dopad i na životní prostředí. Skleníkový plyn nyní uniká v takovém množství, že představuje čtvrtinu veškerých emisí státu.

Policista z amerického Texasu byl obviněn z křivé výpovědi v souvislosti s případem ženy, která zemřela v cele několik dní po zadržení. Zadržení černošky zachytily kamery.

Na Srí Lance podle tvrzení dvou hnutí za lidská práva stále dochází k mučení etnické menšiny Tamilů. Má se tak dít přesto, že nový prezident před rokem přislíbil reformy. Hnutí to tvrdí na základě rozhovorů s poškozenými. Vláda se k obvinění zatím nevyjádřila.

Kanadská společnost TransCanada se rozhodla zažalovat americkou vládu kvůli zmařenému projektu ropovodu Keystone XL. Záměr loni v listopadu zablokoval americký prezident kvůli obavám o životní prostředí. Ropovod měl vést z kanadské Alberty až k Mexickému zálivu.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Obchodování na čínských trzích znovu zastaveno; Kalifornie vyhlásila stav nouze kvůli metanu Foto: Guvernér Kalifornie Jerry Brown; Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Přehled daňových novinek pro rok 2017

    Byznys ·

    Všichni netrpělivě očekávají rok 2017. S ním mimo jiné přijdou i novinky v placení daní. Některé už jsou jisté, jiné ještě čekají na poslední fázi schvalovacího proces…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.