BBC: Obama varoval Trumpa před jmenováním Flynna národním bezpečnostním poradcem

Bývalý americký prezident Barack Obama varoval svého následovníka Donalda Trumpa před nominováním Michaela Flynna na pozici poradce pro národní bezpečnost už v listopadu minulého roku. Podle BBC World Service o tom informoval Bílý dům.

Bývalý americký prezident Barack Obama varoval svého nástupce Donalda Trumpa před nominováním Michaela Flynna na pozici poradce pro národní bezpečnost. Informaci přinesl Bílý dům.

Bývalý prezident varoval svého následovníka méně než 48 hodinami poté, co byl Trump zvolen novým americkým prezidentem. Sdělil mu to v Oválné pracovně Bílého domu. Flynn měl být v kontaktu s ruským velvyslancem. V únoru letošního roku byl propuštěn ze své funkce, protože utajoval tyto kontakty.

Tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer v pondělí rovněž potvrdil skutečnost, že Obama nebyl Flynnovým fanouškem. Spicer k tomu dodal, že to nebylo žádné překvapení vzhledem k tomu, že generál Flynn pracoval pod Obamou a kritizoval jeho nedostatky. Konkrétně se jednalo o kritiku v rámci strategie proti Islámskému státu a z toho vyplývajících hrozeb pro USA.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

V Jižní Koreji začaly po korupčním skandálu bývalé prezidentky Pak Kun-hje volby o novou hlavu státu. Hlavním favoritem je levicový kandidát Moon Jae-in. Jeho hlavním vyzyvatelem je centrista Ahn Cheol-soo. Volby probíhají v době zvýšeného napětí se Severní Koreou. Moon chce na rozdíl od jeho předchůdkyně zintenzivnit kontakt se Severní Koreou. Pak Kun-hje totiž přerušila téměř veškeré vztahy s Pchjongjangem. Korespondent pro BBC Stephen Evans řekl, že tato skutečnost může vést ke zvýšenému napětí se Spojenými státy.

 

Rakouský soud rozhodl o tom, že sociální síť Facebook musí odstranit nenávistné příspěvky. Jde totiž o hrozbu, která může mít podle verdiktu mezinárodní následky. Případ se začal řešit na popud Strany zelených poté, co byl její předseda napaden prostřednictvím falešného účtu. Podle soudu nemá jít pouze o smazání příspěvků v Rakousku. Nenávistné projevy musí být podle něj smazány celosvětově. Facebook toto oznámení prozatím nekomentoval. Rozhodnutí se považuje za vítězství aktivistů, kteří bojují proti takzvanému trollingu na sociálních sítích.

 

Asi 400 původních indiánů z kmene Warao dorazilo do venezuelského města Manaus v Amazonii.  Úřady oznámily, že usilují v sociální nouzi o finanční prostředky. Lidé z kmene uvádějí, že cestují dva tisíce kilometrů a hladoví utíkají kvůli zhoršující se ekonomické a politické krizi. Kmen Warao rovněž směřuje do brazilského státu Roraima. Do jeho hlavního města Boa Vista podle městských úřadů dorazilo více než 500 příslušníků kmene. Ti byli z obav, že se stanou tuláky nebo žebráky, ale následně deportovány.

 

Kolumbijská vláda obvinila druhou největší povstaleckou skupinu v zemi Národní osvobozeneckou armádu (ELN) z únosu osmi lidí. Tamní armáda uvedla, že ozbrojenci odpluli s unesenými lidmi hluboko do džungle v západním okrajovém regionu Chocó. V souvislosti s tím probíhá rozsáhlá záchranná operace. Mírové jednání s ELN začalo v únoru a další kolo začne příští týden v Ekvádoru. Vláda požaduje, aby povstalci přestali unášet lidi, protože to často dělají kvůli finančnímu obohacení. 

 

Železniční stanice Gare du Nord v Paříži byla po bezpečnostní hrozbě opětovně otevřena. Těžce ozbrojená policie stanici uzavřela v pondělí večer. Nejsou známé žádné podrobnosti o provedené operaci, která proběhla na jednom z nejrušnějších evropských uzlů. Místní média ovšem uvádějí, že police pátrá po třech podezřelých. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Obama varoval Trumpa před jmenováním Flynna národním bezpečnostním poradcem Foto: ČTK/ABACA/Douliery Olivier/ABACA USA: Michael Flynn

reklama

Další články

 1. Sobotka vyzývá Zemana, aby respektoval Ústavu

  Společnost ·

  Premiéra Bohuslava Sobotky vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby respektoval Ústavu. Reagoval tak na prohlášení Hradu po schůzce Zemana a ministra financí Andreje Babiš…

 2. Macronovo vítězství může pomoci české koruně

  Byznys ·

  Nedělní vítězství proevropského kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách přispěje k posílení společné evropské měny. Podle analytiků může po…

 3. Macron se stal novým francouzským prezidentem

  Společnost ·

  Francouzské prezidentské volby vyhrál centrista Emmanuel Macron. Podle povolebních odhadů získal přibližně 65 procent hlasů. Porazil kandidátku krajní pravice Marine L…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.