BBC: Obama uctil památku policistů z Dallasu; památník ve Washingtonu proti hře Pokémon GO

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že americký prezident Barack Obama uctil památku pěti policistů, které zastřelil útočník v Dallasu. Ke střelbě došlo na demonstraci proti násilí policistů namířené proti černochům. BBC si dále všímá, že nová populární hra Pokémon GO vzbuzuje rozruch. Americký památník obětí holocaustu ve Washingtonu D.C. požádal návštěvníky, aby v areálu mobilní hru nehráli.

Americký prezident Barack Obama uctil památku pěti policistů, které zastřelil útočník v Dallasu. Obama na své spoluobčany apeloval, aby nepropadali zoufalství. Ke střelbě došlo na demonstraci proti nedávným incidentům, kdy policisté zastřelili v akci několik černošských podezřelých. Demonstrace volající po reformě policie se konají v několika městech po celých Spojených státech. Obama kvůli událostem z minulého týdně zkrátil svoji cestu po Evropě.

 

Předpokládanou kandidátku demokratické strany na post prezidenta Spojených států amerických, Hillary Clintonovou, podpořil její dosavadní stranický sok Bernie Sanders. Vermontský senátor se objevil po boku Clintonové v Novém Hampshiru. Jedná se o důležitý krok, který dokládá jednotnost demokratické strany. Republikány naopak nominace prezidentského kandidáta značně rozdělila po té, co v primárkách zvítězil Donald Trump.

 

Podle organizace Amnesty International stojí bezpečnostní složky v Egyptě při potírání disentu za násilným zmizením a mučením stovek lidí jen za uplynulý rok. V Egyptě zmizeli studenti, političtí aktivisté i demonstranti. Některým bylo pouhých čtrnáct let. Existuje podezření, že někteří z nich jsou celé měsíce zadržováni se zavázanýma očima a pouty na rukou. Egyptská vláda popírá, že by nechávala někoho násilně zmizet. Odhaduje se, že od roku 2013, kdy došlo ke svržení prvního demokraticky zvoleného prezidenta v Egyptě, bylo zabito přes tisíc lidí a zadrženo více než čtyřicet tisíc.

 

Italský premiér Matteo Renzi navštívil místo nehody, při které se čelně střetly dva protijedoucí osobní vlaky. Při úterním neštěstí zemřelo nejméně dvacet pět lidí. Mnoho lidí je zraněných a někteří jsou v kritickém stavu. Premiér nařídil oficiální vyšetřování. Zatím není zřejmé, proč se vlaky na jednokolejné trati provozované soukromou společností na jihu země srazily. Záchranné práce pokračovaly i v noci.

 

Podle nové studie hrozí domorodým australským matkám ve srovnání s jinými matkami v Austrálii až sedmnáctkrát vyšší riziko, že budou zavražděny. Jejich děti jsou tak vystaveny výrazně vyššímu riziku, že budou vyrůstat bez matky. Celkově tyto matky čelí více než šestinásobnému riziku, že zemřou následkem okolnosti, které bylo možné předcházet.

 

Americký památník obětí holocaustu ve Washingtonu D.C. požádal návštěvníky, aby v areálu nehráli na svých telefonech hru Pokémon Go. Mluvčí uvedl, že je to velmi nevhodné. Hra se několik dní po uvedení na trh stala komerčním i kulturním fenoménem. Majitelé chytrých telefonů při ní hledají ve skutečném světě virtuální figurky Pokémonů.

 

Britský premiér David Cameron dnes odstoupí ze své funkce. Nahradí ho Theresa Mayová. Cameron zastával úřad premiéra od roku 2010. Přislíbil, že odstoupí, pokud se země v referendu rozhodne vystoupit z Evropské unie. Mayová se stane po Margaret Thatcherové druhou premiérkou Velké Británie. Mayová slíbila, že zemi povede při odchodu z Unie.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Obama uctil památku policistů z Dallasu; památník ve Washingtonu proti hře Pokémon GO Foto: ČTK/AP/Smiley N. Pool

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.