BBC: Obama ubezpečuje spojence, že Trump zachová závazky vůči NATO

Americký prezident Barack Obama ubezpečuje spojence o tom, že nově zvolená hlava státu Donald Trump uzná po nástupu do úřadu závazky vůči Severoatlantické alianci (NATO). Podle něj Trump o jejich zachování projevil zájem, uvedlo rozhlasové vysílání BBC World Service. Newyorský miliardář přitom během své předvolební kampaně, že by členské země NATO mohly přijít o záruku ochrany od Spojených států. 

Americký prezident Barack Obama se pokouší přesvědčit spojence o tom, že nově zvolená hlava státu Donald Trump bude uznávat závazky vůči mezinárodní alianci poté, co se chopí v lednu úřadu. Obama sdělil novinářům, že Trump vyjádřil velký zájem ohledně zachování závazku týkajících se USA vůči Severoatlantické alianci (NATO). Obama to uvedl před návštěvou řeckých Atén. Jde přitom o jeho poslední zámořskou cestu v rámci prezidentského úřadování. Obama bude následně pokračovat do Německa a do Peru. Atény mezitím posílily bezpečnost. Důvodem jsou plánované protesty proti USA.

V rámci kampaně Trump hovořil o tom, že by členské země NATO mohly přijít o záruku ochrany od Spojených států. Jeho výroky znepokojily pobaltské státy, které mají strach z ruské agrese. 

Spojenci NATO se ve smlouvě zavazují k poskytnutí pomoci v případě ohrožení jiného členského státu. Trump ovšem v červenci sdělil, že USA přijde na pomoc spojencům pouze v případě, že budou sami plnit závazky ohledně financování obrany. USA již delší dobu požadují od evropských spojenců, aby na obranu vynakládali alespoň dvě procenta svého hrubého domácího produktu. Drtivá většina zemí NATO tento závazek nedodržuje.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Nejvyšší egyptský soud přehodnotil rozhodnutí o trestu smrti pro svrženého islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Tamní odvolací soud, který rovněž nařídil obnovu řízení. Mursí čelil trestu smrti kvůli hromadnému útěku z vězení v roce 2011, k němuž došlo během takzvaného arabského jara. Rozsudek o trestu smrti si vyslechl loni v červnu. Mursí se měl dopustit terorismu a dalšího protiprávního jednání. Soud rovněž zrušil trest smrti pro pět předních představitelů zakázaného hnutí Muslimského bratrstva.

 

Britská vláda uvedla, že „nepoznává“ uniklé memorandum o tom, že nemá ucelený plán pro brexit neboli pro vystoupení z Evropské unie. Konfrontující dokument zveřejnil deník The Times. Podle jeho informací Whitehall pracuje na 500 projektech souvisejících s brexitem. K tomu bude potřebovat přitom dalších 30 tisíc státních úředníků. Memorandum má ještě ke všemu ukazovat na rozpory uvnitř britského kabinetu, k nimž má docházet právě kvůli brexitu. Ministr dopravy Chris Grayling se nechal slyšet, že nemá ponětí, odkud zpráva pochází. Grayling rovněž popírá, že by šlo o vládní memorandum a nesouhlasí ani se samotným obsahem. Brexit spojuje spíše s „týmovým úsilím“. 

 

Německá policie uskutečnila celostátní razii na více než 200 mešitách, bytech a kanceláří pojících se k radikální skupině Islámského státu (IS). Tamní vláda se totiž obává toho, že prostřednictvím těchto míst dochází k rekrutování bojovníků. Na verbování vojáků pro IS se měl podílet konkrétně spolek Die wahre Religion (Právě náboženství). Ten měl sehnat v Německu pro válku na Blízkém východě až 900 lidí. Vláda spolek rozpustila. Ministr vnitra Thomas de Maiziere řekl, že Německo nechce terorismus a nechce ani terorismus exportovat. 

 

Nejvyšší soud Hongkongu vyloučil z tamní legislativní rady dva zákonodárce stavící se za nezávislost země. Sixtus Leung a Yau Wai-Ching odmítli přislíbit poslušnost Číně. Peking přitom minulý týden oznámil, že jedinci, kteří tak neučiní, nebudou moci v úřadu figurovat. Během víkendu protestovaly v ulicích Hongkongu tisíce demonstrantů. Do ulic vyšly na protest proti porušování soudcovské nezávislosti. Protestující se také vyjadřovali pro nezávislost Hongkongu. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Obama ubezpečuje spojence, že Trump zachová závazky vůči NATO Foto: ChameleonsEye Shutterstock: Americký prezident Barack Obama

reklama

Další články

  1. BBC: Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav

    Společnost ·

    Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav, který vyhlásila po loňských teroristických útocích v Paříži. BBC to řekl francouzský premiér Manuel Valls, podle kterého jsou …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.