BBC: Obama představil omezení pro nákup zbraní; Merkelová odsoudila novoroční útoky na ženy

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že americký prezident Barack Obama představil nová omezení pro nákup zbraní. BBC si dále všímá toho, že německá kancléřka Angela Merkelová odsoudila novoroční útoky na ženy v německém Kolíně nad Rýnem. 

Severní Korea oznámila, že úspěšně provedla test vodíkové bomby. V okolí hlavního areálu pro jaderné testy byly zaznamenány otřesy půdy. Provedení testu oznámila státní média několik hodin poté, co zahraniční pozorovatelé naměřili v oblasti zemětřesení o síle 5,1 stupňů. Předpokládá se, že Severní Korea provedla na stejném místě testy už třikrát, poprvé v roce 2006. Výbuch vodíkové pumy je ještě silnější než exploze jaderné bomby.

 

Americký prezident Barack Obama představil nová omezení pro nákup zbraní. Dodal, že neustálé výmluvy pro nečinnost v této oblasti musejí skončit. Obamova nařízení obcházejí proces schvalování v Kongresu, který už několikrát podobnou legislativu odmítl. Počet obětí incidentů, při kterých byly použity střelné zbraně, je ve Spojených státech výrazně vyšší než v jiných rozvinutých zemích.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová odsoudila útoky na ženy, ke kterým došlo v Německu poslední den loňského roku. Kolem devadesáti žen oznámilo, že na ně zaútočily větší skupiny mužů. Podle svědků a policie se mělo jednat o muže ze severní Afriky či o Araby. Německo šokoval rozsah útoků.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry telefonicky jednal s představiteli Saúdské Arábie a vyzval je k vyřešení konfliktu s Íránem. Vztahy mezi oběma zeměmi se vyhrotily poté, co Saúdská Arábie o víkendu popravila prominentního šíitského duchovního Nimra al-Nimra. Americký ministr se snaží obě země přimět k dialogu.

 

Ve Venezuele složil přísahu parlament, který kontrolují opoziční strany. Vládní socialistická strana tak poprvé po 17 letech ztratila v parlamentu převahu. Přísahu nemohl složit jeden vládní a tři opoziční poslanci kvůli obvinění z nestandardních postupů ve volbách. I bez nich si ale opozice bude moci zajistit většinu.

 

Policie ve Španělsku zadržela tři tuny kokainu a milion eur v hotovosti. Při zásahu zatkla jedenáct osob podezřelých z pašování drog. Policie jednala na základě upozornění příslušných orgánů z Velké Británie. Španělsko je hlavní vstupní branou do Evropy pro drogy pašované z Jižní Ameriky.

 

Ve vojenské akademii West Point ve Spojených státech amerických složila přísahu první velitelka, která povede kadety. Jde o další krok ve zpřístupňování americké armády ženám. Ženy nyní mohou v armádě USA zastávat veškerá postavení.

 

Astronomové zaznamenali dvě vlny plynů, které vychrlila černá díra v nedaleké galaxii. Černá díra se nachází ve vzdálenosti dvaceti šesti světelných let od Země, a je tak jednou z nejbližších děr, která chrlí plyny.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Obama představil omezení pro nákup zbraní; Merkelová odsoudila novoroční útoky na ženy Foto: Shutterstock.com: Americký prezident Barack Obama

reklama

Další články

  1. Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

    Byznys ·

    Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.