BBC: Obama označil Trumpův postoj k volebním výsledkům za nebezpečný

Americký prezident Barack Obama označil poznámky republikánského kandidáta Donalda Trumpa o tom, že možná nepřijme výsledky voleb, za nebezpečné. Uvedl to při projevu v rámci kampaně Hillary Clintonové. Podle jeho slov Trump výroky poškozuje americkou demokracii. Infrormovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Trump v poslední televizní debatě se svou soupeřkou před volbami odmítl potvrdit, že přijme výsledky volby v případě, že prohraje. Posléze uvedl, že by akceptoval jasný výsledek, aniž by tuto poznámku dále rozváděl.

Podle Obamy jsou Trumpovy výroky dalším důkazem, že není schopen zastávat prezidentský úřad. Dokonce mu je jedno, jestli mluví pravdu. To znamená, že nemá předpoklady pro vedení státu,“ konstatoval prezident. Republikáni - ne všichni, ale mnozí - přitom podle něj uznávají, že v tak velké zemi, jakou jsou Spojené státy, nelze volby zmanipulovat. 

Napjatá atmosféra mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem se projevila i na tradiční charitativní večeři, kde o sobě obvykle kandidáti navzájem vtipkují. Trumpovy poznámky tentokrát provázelo nesouhlasné bučení hostů.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Rusko chce prodloužit humanitární příměří v syrském Aleppu do pátečního odpoledne. Příměří má umožnit civilistům a povstalcům, aby opustili východní část města. Povstalci tuto nabídku odmítli. Ruský ministr zahraničí je v rozhovoru se svým americkým protějškem obvinil z toho, že brání evakuaci.

 

V Brazílii bylo obviněno dvacet jedna lidí kvůli důlnímu neštěstí, ke kterému došlo před rokem. Mezi obviněnými jsou Brazilci, Američané, Jihoafričan, Australan, Brit a Francouz. V roce 2015 se při neštěstí protrhla přehrada. Zemřelo devatenáct lidí a došlo ke znečištění rozsáhlé oblasti. Státní orgány se domnívají, že společnosti zapojené do vedení dolu o nebezpečí věděly, ale ignorovaly ho. Společnosti to odmítají.

 

Venezuelská volební komise pozastavila proces, ve kterém opozice usiluje o referendum proti prezidentovi Nicalosovi Madurovi. Opozice tento krok odsoudila s tím, že povede pouze k prohloubení krize. Opozice doufala, že se jí podaří svolat nové referendum. Venezuela prochází hospodářskou krizí. Opozice z ní viní právě současného prezidenta.

 

Mexické úřady oznámily, že zastavily nákladní vůz se sto dvaceti jedna uprchlíky mířícími nelegálně ze Střední Ameriky do Spojených států amerických. Policie na kontrolním bodě na jihu Mexika zaslechla volání o pomoc a dětský pláč. Valná část uprchlíků byla těžce dehydrovaná.

 

Jihoafrická republika se distancuje od Mezinárodního trestního soudu. Mluvčí OSN se k této informaci odmítl vyjádřit. Jihoafrická republika nesouhlasí s přístupem, jakým soud řeší spory. Mezinárodní trestní soud zahájil svou činnost v roce 2002. Je stálým soudním dvorem, který trestá genocidu, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.

 

Na webových stránkách zpěváka Boba Dylana se po pěti dnech poprvé objevila informace o tom, že se stal laureátem Nobelovy ceny za literaturu. Zpěvák sám se k tomu zatím doposud nevyjádřil.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Obama označil Trumpův postoj k volebním výsledkům za nebezpečný Foto: Barack OBAMA; Zdroj: Drop of Light / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.