BBC: O osudu půl milionu migrantů v USA rozhodne 50 soudců

Americké ministerstvo spravedlnosti nasadí 50 soudců do zadržovacích středisek s nelegálními migranty. Podle BBC World Service tak musí rozhodnout o více než 500 tisících nevyřešených případů. 

Americké ministerstvo spravedlnosti nasadí 50 soudců do zadržovacích středisek s nelegálními migranty, aby tak rozhodlo o více než půl milionu nevyřešených případů. Soudci tak posílí tlak amerického prezidenta Donalda Trumpa na zpřísnění prosazování zákona týkajícího se ilegální migrace.

V lednu americká hlava státu vydala nařízení, jehož cílem bylo urychlení deportace. Směrnice rovněž obsahovala nutnost držet migranty v zadržovacích střediscích do té doby, než se rozhodne o jejich budoucnosti. Ti tam mají setrvat do té doby, než se rozhodne o jejich budoucnosti. Tato střediska ovšem nemají dostatečné kapacity. Trump v tomto ohledu nařídil, aby jeho tajemník pro vnitřní bezpečnost rozšířil kapacity a ukončil politiku zvanou jako „chyť a pusť“.

Přistěhovalci, kteří nelegálně překročili hranice se Spojenými státy, nyní čekají na soudní proces. Soudci tak musí rozhodnout o osudu migrantů přímo v zadržovacích střediscích. Urychlí tak proces, v němž se rozhodne o udělení azylu nebo naopak deportace z USA.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se stala prvním odvolaným demokratickým vůdcem země. Soudci jednomyslně potvrdili rozhodnutí parlamentu, které prezidentku viní z korupčního skandálu ve spojitosti s přítelkyní a důvěrnicí Čche Son-sil. Pak Kun-hje tímto rozhodnutím ztratila imunitu a může tak být souzena kvůli dalším trestným činům. V okolí soudu došlo k protestům, v rámci nichž zemřeli dva demonstranti. Soud vydal definitivní verdikt po měsíce trvajících politických zmatků a protestů ze strany veřejnosti. Nové volby, z nichž vzejde nová hlava Jižní Koreje, se mají uskutečnit do 60 dnů.

 

Organizace spojených národů (OSN) obvinila tureckou armádu z násilností, jichž se měla dopustit během nepokojů na jihovýchodě země. Její operace si za méně než 18 měsíců vyžádaly dva tisíce lidských životů. Tuto oblast bylo nuceno opustit od července roku 2015 více než půl milionu Kurdů. Satelitní snímky poukazují na rozsáhlé ničení bytové zóny těžkými zbraněmi. K přerušení příměří mezi Stranou kurdských pracujících (PKK) a Tureckem došlo v červenci roku 2015. Vyšetřovatelé OSN poté zdokumentovaly případy týkající se tisíce poprav, pohřešovaných osob a mučení. K tomu došlo během vládních operací, které se zaměřily na více než 30 měst a jejich přilehlých čtvrtí.

 

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari uvedl, že bude i nadále „pokračovat v odpočinku“. Prohlásil to poté, co se po sedmi týdnech léčení ve Velké Británii navrátil do své vlasti. V hlavním nigerijském městě Abuja uvedl, že jeho povinnosti bude mít na starosti i nadále viceprezident Yemi Osinbajo. Čtyřiasedmdesátiletá hlava afrického státu přiletěla na letiště města Kaduna v pátek ráno. Podrobnosti o zdravotním stavu Buhariho nebyly zveřejněny. Opozice z toho důvodu požaduje větší transparentnost ohledně zdraví nigerijského prezidenta. 

 

Několik východoamerických států nařídilo stáhnout z trhu sýry, kvůli nimž onemocnělo několik lidí kvůli listerióze. Dva lidé přišli o život. Úředníci uvádějí, že úmrtí a onemocnění způsobují pravděpodobně sýry Ouleout od společnosti Vulto Creamery z New Yorku. Sýr nabízely obchody Whole Foods ve Fairfieldu, Connecticutu. Ve své nabídce je mohou mít i specializované obchody se sýrem. Šest případů spojených s listeriózou hlásí Connecticut a Vermont, kde došlo rovněž k úmrtí. Případy nákazy hlásí i New York a Florida. Americké ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že bakterie zvaná jako listérie se objevuje v syrovém mléce a z něho vyrobených potravinách.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: O osudu půl milionu migrantů v USA rozhodne 50 soudců Foto: ČTK/AP/Eric Gay

reklama

Další články

 1. Zeman bude opětovně kandidovat na prezidenta

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman v rámci páteční tiskové konference veřejně oznámí opětovnou kandidaturu na českého prezidenta. Jeho plán figurovat v prezidentských volbách řekl …

 2. Tusk zůstává v čele rady

  Společnost ·

  Země Evropské unie dnes na summitu v Bruselu rozhodly, že prodlouží mandát současnému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Na twitteru to uvedlo několik předsedů …

 3. IKEA se v Evropě zbavila 25 nákupních parků

  Byznys ·

  Švédský nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v osmi evropských zemích realitnímu fondu Pradera. Transakce v hodnotě 900 milionů eur (24,3 mld. Kč) se týk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.