BBC: Čínský prezident poprvé navštíví Hongkong

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes zavítá na svou historicky první návštěvu Hongkongu. Hongkong si připomíná dvacetileté výročí přechodu od britské k čínské správě. Očekává se, že oficiální oslavy budou rovněž provázet demonstrace za demokracii, informuje BBC World Service.  

Vysoce symbolickou návštěvu prezident Si Ťin-pching podniká poprvé od doby, co nastoupil do funkce roku 2012. Přichází navíc uprostřed stále napjaté politické atmosféry. Kromě velkolepých oslav jsou plánovány také velké protesty jak pro-demokratického, tak i pro-Pekingského tábora.

Několik známých aktivistů bylo již zatčeno v předvečer příjezdu čínského prezidenta. Pozlacenou sochu ve čtvrti Wan Čchaj v centru města zahalila do černého sukna desítka aktivistů. Mezi nimi byl i Joshua Wong, tvář prodemokratického hnutí a vln protestů, jež v roce 2014 trvaly 79 dnů. Květ bauhínie je sice symbolem Hongkongu už přes 50 let, ale konkrétně tuto sochu darovala Hongkongu v roce 1997 Čína. Monument stojí před kongresovým palácem, kde se toho roku odehrál předávací ceremoniál.

Si Ťin-pching přijelna třídenní návštěvu se svou ženou. Pár byl na letišti uvítán pochodovou kapelou a dětmi, které mávaly vlajkami. V krátkém projevu prezident řekl, že Hong Kong byl „vždy v mém srdci“.

_____________________________________________________________

BBC dále informuje:

Nejvýše postavený australský představitel římskokatolické církve, kardinál George Pell, byl obviněn ze sexuálního obtěžování. Kardinál obvinění popírá. Jednání se měl dopustit v sedmdesátých letech. Další podrobnosti nebyly zveřejněny. V nejbližší době se vrátí z Vatikánu do Austrálie k soudnímu přelíčení.

 

Do brány brazilského prezidentského paláce v hlavním městě Brasílii narazil automobil. Bezpečnostní složky začaly střílet, aby řidiče zastavily. Řidič byl posléze zadržen. Prezident Michel Temer v paláci nebyl. Prezident čelí obvinění z korupce a hrozí, že bude zbaven funkce stejně jako jeho předchůdkyně v loňském roce.

  

Spojené státy americké představily nová přísnější bezpečnostní opatření týkající se letecké dopravy. Nová opatření se týkají letů do Spojených států. Zahrnují přísnější kontroly cestujících a elektronických zařízení. Letecké společnosti mají sto dvacet dní na to, aby je uvedla do praxe.

 

Ve Venezuele se podle vyjádření viceprezidenta našla ukradená policejní helikoptéra, ze které útočníci stříleli a házeli granáty na budovu nejvyššího soudu. Venezuelský prezident incident označil za teroristický útok. Letoun se našel na venkově zhruba osmdesát kilometrů od hlavního města. Po pilotovi se stále pátrá. Venezuela prochází hlubokou hospodářskou i politickou krizí. Téměř každý den se zde konají protesty proti levicové vládě prezidenta Madura.

 

Dnes by měla ve Spojených státech amerických vstoupit v platnost cestovní omezení Donalda Trumpa. Opatření původně zablokoval soud. Rozhodnutí Nejvyššího soudu však tento týden umožnilo, aby vstoupila v platnost jejich část. Týkají se osob ze šesti převážně muslimských zemí a uprchlíků. Platnost stávajících víz bude zachována. Noví žadatelé ale musí prokázat blízký vztah k někomu, kdo již ve Spojených státech pobývá. Obchodní cestující budou muset prokázat blízké vazby.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

 

BBC: Čínský prezident poprvé navštíví Hongkong Foto: Si Ťin-pching; Zdroj: Kaliva / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Euro vystoupilo na desetiměsíční maximum

    Byznys ·

    Euro se ve středu vůči dolaru dostalo až na desetiměsíční maximum 1,1332 dolarů. K růstu jednotné evropské měny napomohly výroky guvernéra Evropské centrální banky (EC…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.