BBC: Čínský obránce lidských práv stanul před soudem; JAR v týdnu vystřídala 3 ministry financí

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o tom, že jeden z nejznámějších právníků a obránců lidských práv v Číně stanul před pekingským soudem. Pchu Č'-čchiang byl obžalován z vyvolávání etnické nenávisti a z korupce. BBC dále informuje o tom, že Jihoafrická republika má už třetího ministra financí během jednoho týdne. Opozice hodnotí výměnu ministrů jako skandální.

Francouzská krajně pravicová Národní fronta neuspěla ve druhém kole regionálních voleb. Strana Marine Le Penové byla podle předběžných výsledků poražena ve všech krajích, včetně těch, ve kterých v prvním kole hlasování před týdnem s přehledem zvítězila. Podle předběžných výsledků jsou nacionalisté co do úspěšnosti až na třetím místě i přesto, že po prvním kole vedli v šesti ze třinácti krajů. Nejvíce hlasů získali ve druhém kole středopravicoví republikáni pod vedením exprezidenta Nicolase Sarkozyho, za nimi následují vládní socialisté.

Před soudem v Pekingu stanul jeden z nejznámějších čínských právníků a obránců lidských práv. Pchu Č'-čchiang byl obžalován z korupce, vyvolávání etnické nenávisti a dalších provinění. Před slyšením došlo před soudní budovou k potyčkám. Do konfliktu s policií se dostala skupina tvořená zahraničními diplomaty, novináři a čínskými disidenty. Pchu Č'-čchiang je zatím posledním z řady právníků a disidentů, které stát obžaloval z korupce a dalších provinění. Pchu, který je ve vazbě od jara 2014, na sociálních médiích zveřejnil komentáře zesměšňující vládnoucí komunistickou stranu a podivoval se nad situací Ujgurů a Tibeťanů.

Jihoafrický prezident Jacob Zuma v neděli odvolal nově jmenovaného ministra financí Davida van Rooyena a na jeho místo dosadil zkušenějšího Pravina Gordhana. Jihoafrická republika tak má už třetího ministra financí během jednoho týdne. Prezident minulou středu odvolal ministra Nhlanhla Neneho, což vyvolalo neklid na finančních trzích. Čerstvě jmenovaný ministr Gordhan už zastával funkci ministra financí mezi lety 2009 a 2014. Opozice hodnotí výměny ministrů financí jako skandální.

Nezletilý Australan zadržený při květnových policejních raziích v Melbourne, se doznal k přípravě teroristických útoků. Sedmnáctiletý muž se měl podílet na výrobě výbušnin podle návodu z internetu. Policie u soudu uvedla, že při raziích byly nalezeny materiály s islamistickou propagandou směřující k radikalizaci. Žalobci stáhli po mladíkově přiznání další dva body obžaloby, slyšení bude pokračovat ve čtvrtek. Obžalovaný mezitím zůstává ve vazbě.

Jeden z nejbohatších čínských podnikatelů Kuo Kuang-čchang, který byl minulý týden nezvěstný, se objevil na každoročním setkání své firmy v Šanghaji.  Majitel společnosti Fosun byl nezvěstný od pátku, později se ukázalo, že je vyšetřován policií. Podle vedení Fosunu se však vyšetřování netýká firmy, ale osobních záležitostí Kuo Kuang-čchanga. Hodnota podnikatelova majetku podle časopisu Forbes dosahuje téměř sedmi miliard dolarů.

V Los Angeles se fanoušci připravují na dnešní světovou premiéru sedmého dílu filmové série Hvězdné války. Ve snímku nazvaném Síla se probouzí, se opět objeví Harrison Ford, Mark Hamill a Carrie Fisherová, tedy herci, kteří byli i u prvních třech snímků série natočených mezi lety 1977 a 1983. Nejnovější Hvězdné války se budou v Los Angeles promítat na třech místech včetně oscarového Dolby Theatre. Někteří fanoušci čekají ve frontě na možnost koupit si lístky už od pátku.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Čínský obránce lidských práv stanul před soudem; JAR v týdnu vystřídala 3 ministry financí Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.