BBC: Čínský letecký průmysl se snaží zbavit závislosti na západních dodavatelích

Nově vzniklá čínská státní společnost Aero-Engine Group of China zahájí výrobu motorů pro civilní i vojenské letouny. Čínský prezident Si Ťin-pching v souvislosti s tím uvedl, že jde o strategický tah zaměřený na rozvoj čínské reputace jako globální letecké síly. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Čína zahájí výrobu motorů pro letadla, na základě čehož se chce zbavit závislosti na západních dodavatelích. Státní podnik Aero-Engine Group of China vznikl spojením existujících podniků vyrábějících právě motory do letadel. Základní kapitál firmy dosahuje 7,5 miliardy dolarů. Hlavní náplní čínské společnosti bude vyvíjení motorů pro vojenská i komerční letadla. Čína již vyrábí vlastní letadla, ale po desetiletí se snaží vyvinout motory, které budou splňovat globální požadavky.

Čína v současné době kupuje motory od společnosti General Electric a United Technologies Pratt & Whitney. Čínské vojenské proudové letouny zase využívají motory původem z Ruska.

Prezident Si Ťin-pching nazval vytvoření nové společnosti strategickým tahem zaměřeným na rozvoj čínské reputace jako globální letecké síly.

_____________________________________________________________

BBC dále informuje:

V kriminologickém institutu v Bruselu došlo včera v noci k výbuchu bomby. Za útokem stáli neznámí útočníci. V areálu instituce došlo k značným škodám. Útok si nevyžádal žádná zranění. V budově nikdo během výbuchu totiž nebyl. Tamní policie v rámci vyšetřování zadržela pět lidí a nyní je vyslýchá. Útočníci v automobilu prorazili bránu do institutu a následně odpálili nálož. Bruselští úředníci se domnívají, že v zájmu útočníků mohlo být zničení forenzních důkazů.

 

Nejméně 60 lidských životů si vyžádal sebevražedný atentát nedaleko vojenského objektu na jihu Jemenu ve městě Aden. Atentátník cílil na výcvikový tábor, který používají tamní provládní lidové milice. Areál slouží jako náborové a školící středisko pro nové rekruty. K útoku se přihlásil samozvaný Islámský stát. Sebevražedný atentátník se odpálil ve vozidle naloženém výbušninami. K útoku došlo uprostřed konfliktu mezi šíitskými povstalci a sunnitskou vládou prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra, který trvá už dva roky.

 

Ukrajinští představitelé se rozhodly přesunout desítky Romů z vesnice Loshchynivka poté, co etničtí Ukrajinci napadli jejich domovy. Násilí vypuklo poté, co v regionu Odessa došlo k nalezení těla devítileté dívky. Policie naznačila, že dívka mohla být znásilněna. Ve vazbě je v souvislosti s tím jednadvacetiletý Rom, který je obviněn z její vraždy. Guvernér Odessy Michail Saakašvili, řekl, že sdílí rozhořčení místních obyvatel. Ve zprávě na Facebooku uvedl, že asociální živly byly zapojeny do masivního obchodu s drogami právě ve městě Loshchynivka.

 

V severní Číně došlo k dopadení údajného vraha, který je obviněn ze znásilnění a vražd 11 žen. Tyto činy měl páchat desítky let. K zadržení Gao Chengyonga zvaného jako „Jack Rozparovač“ došlo v obchodu s potravinami, které provozuje se svojí ženou. Dvaapadesátiletý otec dvou dětí měl zabíjet mezi lety 1988 a 2002. Policie uvedla, že si Gao vybíral mladé ženy oblečené do červeného oblečení. Svoji oběť následoval domů. Nejmladší zavražděné dívce bylo osm let.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

 

BBC: Čínský letecký průmysl se snaží zbavit závislosti na západních dodavatelích Foto: plavevski / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.