BBC: Násilí v Iráku ohrožuje 3,6 milionu dětí; Mírové síly OSN odcházejí z Libérie

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že eskalující násilí v Iráku podle UNICEF ohrožuje 3,6 milionu dětí. Třetina dětí v Iráku potřebuje humanitární pomoc. BBC si dále všímá toho, že mírové síly OSN odcházejí ke konci června ze západoafrické Libérie. 

Filipíny se připravují na inauguraci nového prezidenta. Rodrigo Duterte, kontroverzní bývalý starosta třetího největšího filipínského města, s převahou zvítězil v květnových volbách. Svým voličům přislíbil kromě jiného krvavou válku proti zločinu. Ve městě, kde působil jako starosta, se mu podařilo spornými metodami výrazně snížit kriminalitu. Zastánci lidských práv upozorňují, že mnoho lidí bylo potrestáno bez řádného procesu.
 
Mírové síly OSN ke konci června odcházejí ze západoafrické Libérie. Úkol udržet bezpečnost v zemi nyní přechází přímo na bezpečnostní složky země, které OSN vycvičila. Mírová mise zde začala působit v roce 2003 po ničivých občanských válkách.
 
UNICEF varoval, že eskalující násilí v Iráku ohrožuje 3,6 milionu dětí. Jednomu z pěti dětí v zemi podle odhadů Dětského fondu OSN hrozí smrt, zranění, sexuální násilí, únos či verbování do armády. Podle zprávy této organizace potřebuje třetina dětí v Iráku humanitární pomoc.
 
Spojené státy americké, Kanada a Mexiko se dohodly, že budou do roku 2025 získávat polovinu elektrické energie z ekologických zdrojů. Společná dohoda je součástí snahy o posílení konkurenceschopnosti severní Ameriky, podporu jejího ekologického růstu a ochrany přírody v regionu.
 
V americké Montaně zabil medvěd grizzly cyklistu na lesní stezce. Po medvědovi se nyní pátrá. Útoky na člověka nejsou v oblasti časté. Podle správců mají medvědi na svědomí deset lidských životů od otevření parku v roce 1910.
 
Soud v Lucembursku udělil tresty dvěma bývalým zaměstnancům společnosti PriceWaterhouseCoopers za to, že vynesli dokumenty, které rozpoutaly aféru zvanou Luxleaks. Oba muži dostali několikaměsíční podmíněné tresty. Novinář, který o věci informoval, byl shledán nevinným. Aféra odhalila výhodné dohody, podle kterých Lucembursko umožňuje velkým společnostem ušetřit obrovské částky na daních. Tyto praktiky se používaly v době, kdy byl premiérem země Jean-Claude Juncker, nyní předseda Evropské komise.
 
Organizátoři filmových Oskarů přizvali k volbě o tom, jaké filmy příští rok Ceny Akademie získají, rekordní počet nových členů. Reagovali tak na kritiku, která upozorňovala na letošní nedostatek různorodosti. Přizváno bylo téměř sedm set nových členů. Téměř polovina z toho jsou ženy a srovnatelný počet představují lidé jiné barvy pleti. Vlnu kritiky letos vyvolala skutečnost, že druhý rok za sebou byli všichni držitelé Cen Akademie bílí.
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Násilí v Iráku ohrožuje 3,6 milionu dětí; Mírové síly OSN odcházejí z Libérie Foto: Melih Cevdet Teksen / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.