BBC: Národní bezpečnostní poradce USA ztrácí podporu kvůli jeho kontaktům na Rusko

Nejvýše postavený poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Miller odmítl v několika rozhovorech podpořit národního bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Důvodem jsou podle BBC World Service jeho údajné kontakty na Rusko. 

Stephen Miller, nejvýše postavený poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa odmítl v několika víkendových rozhovorech podpořit národního bezpečnostního poradce Michaela Flynna v souvislosti s jeho údajnými kontakty na Rusko. Uvedl, že se k takto citlivé otázce nebude vyjadřovat.
Michael Flynn údajně v období předcházejícím Trumpově inauguraci hovořil s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kislijakem o amerických sankcích uvalených na Rusko. Flynn obvinění nejprve popřel, posléze však zmínku o sankcích v rozhovoru s ruskou stranou nevyloučil.
Jakákoliv diskuze ohledně sankcí namířených proti Rusku porušuje zákony, které soukromým osobám zakazují angažovat se v zahraniční politice Spojených států.
________________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Úřady v severní Kalifornii vyzvaly k evakuaci na 180 000 lidí poté, co deště nebezpečně zvýšily hladinu nejvyšší americké přehrady Oroville Dam. Voda v nádrži již začala přetékat z 230 metrů vysoké přehrady. Podle úřadů se tak stalo poprvé za 50 let historie této stavby. Úřady se obávají, že k protrhnutí přehrady může dojít kdykoliv. Lidé žijící v těsném sousedství přehrady vzdálené asi 100 kilometrů od Sacramenta museli své domovy opustit okamžitě. Voda v přehradě se dramaticky zvýšila kvůli hustým srážkám a sněžení, které letos v Kalifornii přišly po několika letech sucha.
 
Britská zpěvačka Adele získala s albem 25 a písní Hello pět cen Grammy, a proměnila tak všechny své letošní nominace na tyto prestižní americké ceny. Adele dostala zlaté gramofonky za album roku, nahrávku roku, píseň roku, popový sólový výkon a popové vokální album. Při přebírání ceny za nejlepší album uvedla, že ocenění nemůže přijmout, protože prý náleží americké zpěvačce Beyoncé. Ta byla nominovaná v devíti kategoriích a nakonec získala dvě Grammy. Pět cen Grammy dostal posmrtně britský hudebník David Bowie a jeho album Blackstar.Předáváním, které se v noci na pondělí odehrávalo v losangeleském Staples Centru, provázel britský moderátor a komik James Corden.
 
Severní Korea oznámila, že úspěšně otestovala balistickou střelu středního až dlouhého doletu s potenciálem nést jadernou hlavici. Na test podle státní tiskové agentury dohlížel i vůdce Kim Čong-un. Jižní Korea uvedla, že jde o provokaci s cílem ozkoušet reakci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Test okamžitě odsoudilo mezinárodní společenství. Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea vyzvaly k urgentnímu setkání Rady bezpečnosti OSN. Čína uvedla, že odsuzuje raketový test a Rusko vyzvalo ke zklidnění vzrůstajícího napětí. 
 
Švýcaři ve víkendovém referendu schválili vládní návrh zjednodušující proceduru udělování občanství imigrantům třetí generace do 25 let. Navzdory kampani poznamenané protimuslimskými výpady populistické pravice získal návrh souhlas většiny voličů i většiny ze 26 švýcarských kantonů. Souhlas se zjednodušením naturalizace mladých příslušníků třetí generace imigrantů vyjádřilo kolem 60 procent Švýcarů. Přijatý vládní návrh umožní „třetí generaci“ imigrantů vynechat několik kroků ve zdlouhavém procesu získávání švýcarského občanství. Kritéria méně nákladné a rychlejší „zjednodušené naturalizace“ - věk do 25 let a to, aby se alespoň jeden z jejich prarodičů narodil ve Švýcarsku nebo získal švýcarské občanství, splňuje v současnosti kolem 25 000 osob. Většinou jde o potomky přistěhovalců původem z Itálie, ale i Turecka a balkánských zemí.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Národní bezpečnostní poradce USA ztrácí podporu kvůli jeho kontaktům na Rusko Foto: ČTK/AP/Carolyn Kaster: Michael Flynn

reklama

Další články

  1. Rusko dodá Srbsku šest stíhacích letounů MiG 29

    Byznys ·

    Srbský ministr obrany Zoran Djordjević navštívil Rusko. Po svém návratu domů oznámil, že Moskva zemi dodá šest stíhacích letounů MiG 29. Novinářům rovněž sdělil, že ru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.