BBC: Nový případ eboly v Sierra Leone; astronomové pozorují možná nejsilnější supernovu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v západoafrické Sierra Leone se objevil další případ eboly. Stalo se tak jen několik hodin poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila konec šíření epidemie. BBC si dále všímá toho, že astronomové pozorují objekt, který může být vůbec nejsilnější supernovou.

Turecko podle zjištění BBC při deportacích syrských uprchlíků zpět do Sýrie porušilo mezinárodní právo. Uprchlíci totiž nesmějí být deportováni zpátky do válečných zón. Informace o deportacích potvrdil i průzkum organizace Amnesty International. Turecko obvinění popírá.
 
Západoafrická Sierra Leone potvrdila další případ eboly, a to jen několik hodin po té, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila konec epidemie této choroby. Ebole od začátku epidemie v prosinci roku 2013 podlehlo přes jedenáct tisíc lidí. Sierra Leona byla prohlášena za zemi, ve které již ebola není, na začátku listopadu. Pacient, jehož vzorek byl nyní pozitivní, zemřel.
 
Při debatě republikánských kandidátů na prezidenta Spojených států amerických zpochybnil Donald Trump způsobilost svého soupeře Teda Cruze kandidovat. Trump argumentuje tím, že se Cruz narodil v Kanadě. Debata se uskutečnila dva týdny před první volbou, při které se bude ve státě Iowa vybírat republikánský i demokratický kandidát.
 
Ředitel policie v indonéském hlavním městě Jakartě uvedl, že země pátrá po teroristických buňkách zapojených do čtvrtečního útoku. Při výbuchu a přestřelce v rušné obchodní čtvrti zemřeli dva civilisté a pět útočníků. K útoku se přihlásila skupina bojovníků z Islámského státu.
 
Při nehodě autobusu v Japonsku zemřelo čtrnáct lidí, další tři desítky cestujících byly zraněny. Autobus havaroval na cestě z Tokia do jednoho z lyžařských středisek.
 
V největším brazilském přístavu Santos došlo k výbuchu uskladněných chemikálií. Nad přístavem se nyní nachází toxický dým. Starosta požádal obyvatele, aby se vyhnuli dešti, protože může obsahovat nebezpečné látky. K explozi zřejmě došlo proto, že se kyseliny a dezinfekce dostaly do kontaktu s dešťovou vodou.
 
Ve středoamerické Guatemale byl inaugurován nový prezident, bývalý komik Jimmy Morales. Zvolen byl v říjnu loňského roku po demonstracích, které vyústily v trestní stíhání bývalého prezidenta i viceprezidenta. Nový prezident slíbil důsledný boj proti korupci a více peněz pro zdravotnictví i vzdělávání. S politikou však dosud nemá žádné zkušenosti. Aktu jmenování se zúčastnil i americký viceprezident Joe Biden. Guatemala poprvé po třiceti letech přivítala na inauguraci prezidenta vysoce postaveného amerického politika.
 
Astronomové pozorují objekt, který by mohl být nejsilnější supernovou, jakou kdy zaznamenali. Supernova je dvakrát jasnější než doposud nejjasnější známý objekt stejného typu.
 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Nový případ eboly v Sierra Leone; astronomové pozorují možná nejsilnější supernovu Foto: Sergey Uryadnikov / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.