BBC: Nobelovku za lékařství získal Japonec Ohsumi; ženy v Polsku protestují proti zákazu potratů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal jednasedmdesátiletý Japonec Jošinori Ohsumi. Ten byl oceněn za výzkum autofagie. Jde o proces, v rámci kterého buňky požírají část svého obsahu a pomocí toho likvidují bakterie. BBC si dále všímá toho, že ženy v Polsku vyšly do ulic Varšavy na protest úplného zákazu potratů. Na znamení svého rozhořčení se oblékly do oděvů černé barvy. 

Ocenění Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství získal jednasedmdesátiletý Japonec Jošinori Ohsumi. Jméno oznámil stockholmský Karolinských institut. Ohsumi si ocenění zasloužil díky výzkumu autofagie. Jde o proces, v rámci kterého buňky požírají část svého obsahu a pomocí toho likvidují nežádoucí komponenty. Například jde o bakterie. Tento objev napomáhá k objasnění onemocnění rakovinou nebo Parkinsonovy choroby.

 

Pět mužů obviněných z podílu na vraždě ruského opozičního politika Borise Němcova předstoupilo před vojenský soud v Moskvě. Bývalý vicepremiér a hlasitý kritik prezidenta Vladimira Putina byl loni zastřelen nedaleko Kremlu. Mezi obžalovanými figurují Čečenci, které Němcova měli zavraždit pod příslibem peněžní odměny. Všichni muži obvinění popírají. Příbuzní zemřelého politika se domnívají, že nikdy nedojde k dopadení člověka, který vraždu zinscenoval.

  

Bojovníci Tálibánu zahájily koordinovaný útok na severoafghánské město Kundúz. Radikálové zaútočili na město uprostřed noci ze čtyř stran. Afghánské armádě se podle informovaným zdrojům podařilo útok odrazit. Tálibán obsadil Kundúz již loni v září. Vládní síly s pomocí Severoatlantické aliance město ovšem dostaly za krátkou dobu pod svoji kontrolu. Současný útok si vyžádal smrt značného množství policistů, mezi nimiž byl i tamní policejní šéf Lashkar Gah. 

 

Ženy v Polsku protestůjí proti návrhům, které mají zajistit úplný zákaz potratů. Na znamení svého rozhořčení a smutku se oblékly do oblečení černé barvy. Ženy, které zahájily protest proti připravovanému návrhu zákona, nešly do práce, do škol a odmítají vykonávat domácí práce. Inspirovaly se tak po vzoru protestu žen, ke kterému došlo v roce 1975 na Islandu. Demonstrantky vyšly na protest do ulic Varšavy. Svůj protestní pochod označily „Černým pondělím“. Podle BBC není jasné, kolik žen se protestu zúčastnilo a v kolika městech k podobným akcím dojde. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Nobelovku za lékařství získal Japonec Ohsumi; ženy v Polsku protestují proti zákazu potratů Foto: ČTK/PAP/RADEK PIETRUSZKA

reklama

Další články

  1. 11 nejpopulárnějších Ikea produktů všech dob

    Byznys ·

    Snad každý vlastní kus nábytku nebo nádobí od švédského řetězce Ikea. Pro čerstvé absolventy vysokých škol, kteří si hledají své první bydlení je návštěva prodejny Ike…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.