BBC: Někteří občané EU budou muset opustit Británii; skotské referendum o nezávislosti

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že někteří občané Evropské unie nejspíš nebudou moci ve Velké Británii po jejím odchodu setrvat. Informoval o tom nový ministr pro otázky brexitu David Davis. BBC si dále všímá toho, že skotská premiérka Nicola Sturgeonová uvedla, že pokud to bude potřeba, zváží vypsání druhého skotského referenda o nezávislosti již v první polovině příštího roku. 

Při střelbě v Baton Rouge v americkém státě Louisiana zemřeli tři policisté a tři další byli zranění. Pachatel útoku při přestřelce zahynul, další dva možní komplici mohou být podle nepotvrzených informací na útěku. Police podle amerických médií střelce, jehož přesný motiv zatím není znám, identifikovala jako devětadvacetiletého černocha Gavina Longa. Incident se odehrál v neděli ráno místního času, útok vyšetřuje policie a FBI. Násilí odsoudil prezident Barack Obama i kandidáti na prezidentský post Hillary Clintonová a Donald Trump. Počátkem července zastřelila policie v Baton Rouge za nejasných okolností černocha Altona Sterlinga, což vyvolalo v USA vlnu protestů.
 
Turecká vláda nechala v reakci na páteční pokus o puč uvěznit 6000 osob. Prezident Recep Tayyip Erdogan přislíbil, že státní instituce vyčistí od viru, který podle něj stál za pokus o převrat. Celkový počet obětí víkendového násilí vystoupal na 290. Mezi mrtvými je více než 190 civilistů a přes 100 pučistů, dalších nejméně 1400 osob utrpělo zranění. Turecko vydalo zatykače na desítky soudců a státních zástupců. Úřady viní zadržené z účasti na pokusu o puč a z členství v teroristické organizaci vedené duchovním Fethullahem Gülenem.
 
Útočník , který ve čtvrtek najel kamionem do davu lidí ve francouzském Nice, si trasu ve dnech předcházejících útoku prozkoumal. Útočník Mohamed Lahouaiej-Bouhlel si podle policie projel trasu už v úterý a ve středu. Podle francouzských médií si v týdnu před činem vybral všechny peníze ze svého konta. Den před útokem prodal i své auto a nejbližším lidem ze svého okolí se přiznal k radikalizaci. V souvislosti s útokem bylo zadrženo šest lidí. Při útoku během francouzského státního svátku 14. července zahynulo přes 80 lidí a dalších 85 zraněných zůstává v nemocnici.
 
Pákistánské úřady zadržely bratra pákistánské hvězdy sociálních médií Kandíly Balochové a obvinily ho z její vraždy. Podle místních médií se Vasím Baloch přiznal, že svou sestru uškrtil, protože prý hanobila rodinné jméno. Šestadvacetiletá Balochová na sociálních sítích zveřejňovala lechtivé fotografie a příspěvky. Mnozí mladí Pákistánci ji vnímali jako kulturní ikonu a propagátorku liberálních názorů, mnozí další ji ostře kritizovali za hanobení tradičních hodnot.
 
Někteří občané Evropské unie možná nebudou moci v Británii po jejím odchodu z bloku zůstat. Uvedl to nový ministr pro otázky brexitu David Davis. Opatření by se podle něj mohlo dotknout především těch lidí, kteří do země přišli či přijdou v době, kdy už bude jasné, kdy Británie unii opustí. Davis odmítl spekulace, že budou muset po brexitu Spojené království opustit tři miliony občanů zemí evropské sedmadvacítky.
 
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová uvedla, že pokud to bude potřeba, zváží vypsání druhého skotského referenda o nezávislosti již v první polovině příštího roku. V rozhovoru pro BBC uvedla, že by k tomu mohlo dojít v případě, že britská vláda iniciuje formální proces odchodu Británie z EU, aniž by byla ošetřena pozice Skotska. Nová britská premiérka Theresa Mayová nicméně v pátek uvedla, že nové skotské referendum není potřeba, protože Skoti podle ní vyslali jasný signál o vůli zůstat ve Velké Británii už v roce 2014. Zatímco Velká Británie si jako celek zvolila v červnovém referendu odchod z evropské osmadvacítky, Skotsko  dalo většinově přednost setrvání v unii.
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Někteří občané EU budou muset opustit Británii; skotské referendum o nezávislosti Foto: EQRoy / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.