BBC: Nizozemsko bojuje proti daňovým podvodům, zabavilo zlaté pruty nebo drahá auta

Nizozemští prokurátoři zahájili koordinované razie na území několika zemí. Důvodem je podle BBC World Service boj proti praní peněz a daňovým podvodům. V rámci toho došlo k zabavení zlatých prutů, obrazů, peněz i luxusních vozů. 

Nizozemští prokurátoři uvedli, že na území několika zemí zahájili koordinované razie proti praní špinavých peněz a daňovým podvodům. Předmětem vyšetřování se stalo 3800 nizozemských občanů, kteří mají peníze uložené na kontech nejmenované švýcarské banky.

Panuje podezření, že obsahují nedeklarovanou finanční hotovost. V rámci této razie došlo k zabavení obrazů, zlatých prutů, peněz, luxusních automobilů a šperků. Dále se rovněž vyšetřuje v Nizozemsku, Francii, Německu, Velké Británii a Austrálii. Nizozemská vláda těmto zemím poskytla informace o více než 50 tisících podezřelých účtů.

Koordinovanou operaci zahájil ve čtvrtek Nizozemský úřad pro hospodářskou kriminalitu (FIOD). Tuto aktivitu podpořil orgán Evropské unie Eurojust. Tento úřad byl zřízený za účelem zvýšení efektivity mezinárodní justiční spolupráce v trestních věcech mezi členskými státy Evropské unie. Zejména pak jde o stíhání závažné přeshraniční kriminality.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Evropská unie si vytyčila strategii ohledně vyjednávání o brexitu. To naznačuje skutečnost, že počáteční jednání ohledně obchodní dohody by mohlo dosáhnout „dostatečného pokroku“. Navrhované pokyny vydané předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, skýtají argumenty pro přiblížení se k dosažení samotné dohody. Návrh musí schválit 27 členským států EU. Právě tyto země budou během dvou let udávat rytmus samotného vyjednávání. Velká Británie ve středu oficiálně spustila proces brexitu. Aktivování článku 50 Lisabonské smlouvy umožnil zahájení jednání o výstupních podmínkách a budoucích obchodních vazbách.

 

Do hlavního severokorejského města Pchjongjangu dorazilo tělo zavražděného nevlastního bratra vůdce Kim Čong-una. Tělo Kim Čong-nama požadovala samotná Severní Korea. K jeho vydání došlo na základě dohody, díky níž bylo devíti Malajcům umožněno vycestovat z KLDR. Těm bylo před tím zakázáno vycestovat zpět do své vlasti. Obě země se dostaly do diplomatického sportu poté, co na mezinárodním letišti v Kuala Lumpur došlo k vraždě Kim Čong-nama. Hlavním podezřelým je přitom samotný severokorejský režim. Jeho agenti měli otrávit bratra Kim Čong-una chemickou nervovou látkou VX.

  

Výbuch v mešitě na území severozápadního Pákistánu si vyžádal smrt nejméně 22 lidí. Dalších 70 lidí bylo zraněno. K explozi došlo ve městě Parachinar. Atentát se uskutečnil v převážně šíitské oblasti ležící na afghánské hranici. Svědectví vypovídají o tom, že naložený vůz s výbušninami parkoval u vchodu do ženské části mešity. Stalo se tak ve chvíli, když se lidé shromažďovali na pátečních modlitbách. Pákistánská armáda vyslala vrtulník, aby přepravil zraněné do nemocnice.  

 

Na vyvýšené dálnici v americkém státě Atlanta došlo ke vznícení obrovského požáru. Jeho důsledkem se část dálnice zřítila. Požár vypukl na mezistátní dálnici 85. K její kolapsu došlo v 19:30 místního času. Tamní obyvatelé se domnívali, že slunce zapadá dříve nebo se k nim přibližuje bouře. Požár způsobil rozsáhlé dopravní zácpy a silniční uzávěrky.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Nizozemsko bojuje proti daňovým podvodům, zabavilo zlaté pruty nebo drahá auta Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Euro kvůli pomalé inflaci oslabuje

    Byznys ·

    Kurz dolaru ve čtvrtek setrval po počátečním růstu bez větších změn. Euro naproti tomu oslabovalo kvůli zpomalení inflace v eurozóně. Dolaru prospěly údaje o růstu ame…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.