BBC: Nezaměstnanost v eurozóně nutí jihoevropské migranty k cestě do Velké Británie

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že nezaměstnanost v zemích eurozóny nutí Jihoevropany k cestě do Velké Británie. Podíl migrantů z Evropské unie se na území Británie zvýšil za posledních pět let o 700 tisíc na 3,3 miliony. BBC si dále všímá toho, že jihokorejská strana Saenuri může ztratit většinu v parlamentu. Poukazují na to předvolební průzkumy.

Dva bývalí koaliční partneři brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové se nechali slyšet, že budou hlasovat pro její obžalování kvůli údajným rozpočtovým machinacím a rozrůstajícímu se korupčnímu skandálu. Pokroková strana (PP) se rozhodla v úterý opustit koalici. Všech 47 poslanců PP přitom bude souhlasit s obžalováním Rousseffové. Stejné rozhodnutí chce rovněž vyjádřit 22 členů Republikánské strany (PRB). Tyto kroky přicházejí poté, co se v březnu rozhodla pro odchod z koalice Strana brazilského demokratického hnutí (PMDB). Rousseffová říká, že její oponenti na ni kují pikle.

 

Průzkumy veřejného mínění poukazují na to, že jihokorejská strana Saenuri může ztratit většinu v parlamentu. Taková situace může nastat kvůli právě probíhajícím volbám, které mají naopak straně posílit její postavení  parlamentu. Průzkumy naznačují, že Saenuri si udržuje mírný náskok před svými oponenty. Nestačí jí to ale k tomu, aby si zajistila většinu ve 300 členném Národním shromáždění. Do současnosti měla Saenuri nepatrnou většinu v parlamentu.  Volby jsou důležité pro prezidentku země, protože délka jejího působení v úřadu závisí na řešení legislativní patové situace. Jihokorejská média spekulují o tom, že by volby mohly ukončit systém dvou stran v zemi vzhledem k tomu, že v nich kandidují i další nové strany.

 

Soud v New Jerzey rozhodl o tom, že republikánský kandidát na prezidenta Ted Cruz je rodilým občanem Spojených států a může tak pokračovat v primárních volbách. Skupina obyvatel zažalovala senátora Texasu kvůli tomu, že není způsobilý ucházet se o úřad amerického prezidenta. Důvodem je skutečnost, že se narodil v Kanadě kubánskému otci a americké matce. Právo na ucházení se o post amerického prezidenta zpochybňoval i Cruzův hlavní rival Donald Trump. Soudce Jeff Masin rozhodl ovšem o tom, že Cruz splňuje všechny ústavní požadavky.

 

Soud v Číně rozhodl negativně pro homosexuální pár, který žádal o možnost registrovaného partnerství. Šlo přitom o první případ svého druhu na území komunisticky řízené země. Sun Wenlin a Hu Mingliang podali žalobu proti městské správě Changsha kvůli tomu, že jejich žádost o registrované partnerství nebyla schválena. V lednu okresní soud přislíbil, že vůbec poprvé takovýto případ projedná. Čína neumožňuje na svém území sňatky párům, které jsou stejného pohlaví.

 

Nezaměstnanost v zemích eurozóny nutí jihoevropské migranty k cestě do Velké Británie. Připojují se tak nově k občanům z Východu. Během posledních pěti let se počet občanů EU žijících ve Velké Británii zvýšil o téměř 700 tisíc lidí na 3,3 milionu. Uvedla to organizace Migrační observatoř (Migration Observatory). Její zpráva uvádí, že 49 % migrantů pochází z Polska a Rumunska. Čtyřiadvacetiprocentní podíl tvoří naopak migranti ze Španělska, Itálie a Portugalsko.

 

Organizace spojených národů zahájila nové kolo nepřímých rozhovorů v Ženevě, které mají ukončit konflikt v Sýrii. Zvláštní vyslanec OSN Staffan de Mistura naléhá na to, že tamní vláda a opozici musí naléhavě podniknout kroky směřující k politické transformaci. Zpravodajové uvádějí, že pozitivní výhled je bezútěšný. Boje v provincii Aleppo totiž ohrožují křehké šestidenní příměří.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Nezaměstnanost v eurozóně nutí jihoevropské migranty k cestě do Velké Británie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.