BBC: Newyorský starosta varoval muslimské komunity před útoky fanatiků

Podle starosty New Yorku Billa de Blasia žijí americké muslimské komunity „v hledáčku fanatismu“. Newyorský starosta to uvedl v souvislosti s pátečním útokem na newyorskou mešitu, při kterém neznámý útočník zastřelil pětapadesátiletého imáma a jeho čtyřiašedesátiletého pomocníka. Informoval o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Svědkové střelby uvádějí, že útok byl nenávistným projevem. Podle policie, která vraždu v newyorské mešitě vyšetřuje a hledá útočníka, zatím ale nelze jednoznačně určit motivaci útoku. „I když ještě neznáme motivaci k těmto vraždám, s jistotou víme, že naše muslimské komunity jsou ve věčném hledáčku fanatismu,“ uvedl starosta De Blasio v prohlášení. Útoky na mešity jsou v USA v poslední době na nejvyšší úrovni od chvíle, kdy se začaly statisticky zaznamenávat.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Členové čínské komunity na pařížském předměstí Aubervillier se včera shromáždili na smuteční akci, při které si připomněli vraždu čínského obchodníka s textilem. Devětačtyřicetiletý francouzský Číňan upadl po útoku dvou lupičů, kteří se ho snažili okrást, do kómatu, ze kterého se už neprobral. Starostka Aubervilliers Meriem Derkaouiová útok odsoudila i za jeho údajný rasistický podtext. Příslušníci čínské komunity se v deníku Le Parisien nechali slyšet, že se stávají oběťmi napadení na denní bázi. Od loňského listopadu prý jen v Aubervilliers došlo k 100 loupežným útokům na příslušníky čínské komunity.

 

Záplavy ve státech Louisianě a Mississippi na jihu Spojených si od pátku vyžádaly nejméně tři oběti a poškodily tisíce domů. Členové Národní gardy zachránili přes 3000 lidí a dalším stovkám lidí přicházejí na pomoc policisté a další záchranáři. Oblast jihovýchodní Louisiany a přilehlé části Mississippi postihují už tři dny silné deště, které rozvodňují tamní řeky. Podle meteorologů by se deště měly nyní přesunout do severní části Louisiany. Louisianský guvernér už vyhlásil stav nouze a nechal uzavřít školy, státní úřady a řadu silnic. Guvernér se také v sobotu vydal na obhlídku situace vrtulníkem a varoval občany, aby zatím nevycházeli z domovů, i kdyby začal déšť ustupovat.

 

Zabití podezřelého černošského řidiče, jehož policie v sobotu zastřelila během pronásledování v americkém Milwaukee, vyvolalo ve městě bouřlivé protesty, které přerostly ve vlnu násilností, žhářství a plenění. Zraněni byli podle úřadů čtyři policisté. V ulicích se policii postavil dav asi stovky lidí, kteří postupně zapálili čerpací stanici a několik obchodů a fyzicky útočili na policisty i novináře. Úřady se obávají dalších podobných nepokojů i v noci na pondělí. Guvernér Wisconsinu povolal kvůli situaci ve městě do terénu členy Národní gardy. Podle úřadů policejní hlídka v sobotu během silniční kontroly zastavovala auto se dvěma muži, kteří ale neuposlechli výzvy a věnovali se „podezřelé činnosti“. Po střelbě se ukázalo, že zastřelený byl 23letý černoch s dlouhým trestním rejstříkem. Měl u sebe střelnou zbraň se náboji, která byla v březnu ukradena.

 

Jamajský sprinter Usain Bolt po vítězství na stometrové trati na olympijských hrách v Pekingu a Londýně vybojoval na nejkratší trati zlato i na olympiádě v Riu de Janeiro. Držitel světového rekordu zaběhl v hlavním městě Brazílie čas 9,81 sekund. Na trati 400 metrů zaběhl světový rekord Jihoafričan Wayde van Niekerk, který časem 43,03 překonal výkon legendárního Američana Michaela Johnsona. Bolt, který za týden oslaví třicáté narozeniny, získal sedmé olympijské zlato.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Newyorský starosta varoval muslimské komunity před útoky fanatiků Foto: Bill de Blasio; Zdroj: a katz / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Ikea si dláždí cestu k prvnímu obchodu v Indii

  Byznys ·

  Švédský výrobce nábytku Ikea zahájil práce na svém prvním obchodě v Indii, který se bude nacházet v Hajdarábádu na jihu země. Společnost slibuje otevřít prodejnu do ko…

 2. Proces brexitu by mohl trvat déle, až do roku 2019

  Byznys ·

  Proces vystoupení Velké Británie z Evropské unie, k němuž se země rozhodla v červnovém referendu, možná bude trvat déle než se dosud předpokládalo. Uzavřít se může až …

 3. Británie zažívá po brexitu turistický boom

  Byznys ·

  Velká Británie zažívá díky poklesu libry po červnovém referendu o vystoupení země z Evropské unie příliv zahraničních turistů. Podle agentury Tourism Alliance se v čer…

 4. Čtrnáct zemí s nejlepší reputací na světě

  Společnost ·

  Výzkumná a poradenská společnost Reputation Institute vyhlásila žebříček zemí s nejlepší pověstí. Klíčové faktory, které v něm zohlednila se týkaly zejména kvality exp…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.