BBC: Newyorský prokurátor odmítl telefonický rozhovor s Trumpem, poté dostal výpověď

Bývalý přední newyorský prokurátor Preet Bharara dostal výpověď poté, co odmítl třetí výzvu k telefonickému rozhovoru s amerických prezidentem Donaldem Trumpem. Bharara rozhlasovému vysílání BBC World Service řekl, že počet rozhovorů, které přitom vedl s bývalým prezidentem Barackem Obamou, byl nulový. 

Bývalý přední newyorský prokurátor Preet Bharara oznámil, že byl propuštěn americkým prezidentem Donaldem Trumpem poté, co s ním vedl několik neobvyklých telefonátů. K výpovědi Bharary mělo dojít po odmítnutí třetí výzvy k telefonickému hovoru. Bílý dům se k těmto slovům nevyjádřil.

Bharara uvedl, že Trump se pokoušel „kultivovat nějaký druh vztahu“ již poté, co se sešli v roce 2016. Podle bývalého newyorského prokurátora počet hovorů, který vedl s prezidentem Obamou za sedm a půl roku, byl nulový.

Tato slova přicházejí několik dní poté, co bývalý ředitel FBI James Comey vypovídal před americkým senátem. Konkrétně pak řekl, že Trump v rámci večeře těsně po jeho inauguraci požádal o ujištění, jestli mu bude Comey věrný. Americká hlava státu tuto skutečnost popřela a označila soukromá prohlášení bývalého ředitele FBI za „velice zbaběléׅ“.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Centristická strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (REM) zvítězila v prvním kolem parlamentních voleb. Společně se svými spojenci ze středového uskupení MoDem získala 445 mandátů. Národní shromáždění má přitom 577 křesel. O konečném výsledku se rozhodne ve druhém kole, k němuž dojde příští neděli. Po sečtení všech hlasů získaly REM a MoDem 32,3 % hlasů. Macron svoji stranu založil před více než rokem a mnoho jeho kandidátů má malé a v některých případech i žádné politické zkušenosti. Republikáni se v prvním kole parlamentních voleb dostali těsně pod 16 %. Na třetím místě se s pouhými 7,4 % hlasů umístila krajně pravicová Národní fronta. Volební účast byla v porovnání s rokem 2012 výrazně nižší. Letos dosáhla 48,7 % hlasů. V roce 2012 se oproti tomu prvního kola zúčastnilo 57,2 % francouzských voličů.

 

Letadlo čínských aerolinií China Eastern Airlines se muselo vrátit zpět na letiště v australském Sydney poté, co mělo technické potíže. Ty způsobila díra v krytu motoru. Pilot letu MU736 mířícího ze Sydney do Šanghaje oznámil potíže hodinu po vzlétnutí. Cestující, kteří přečkali noc v Sydney, médiím oznámili, že v letadle cítili kouř. Airbus A330 nicméně přistál bez problémů a nejsou hlášeny žádné zprávy o zraněních.

  

Bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády Ramuš Haradinaj a údajný strůjce válečných zločinů zvítězil v parlamentních volbách v Kosovu. Tuto skutečnost naznačují předběžné výsledky. Volební komise uvedla, že po sečtení 70 procent hlasů Haradinajova aliance získala asi třetinu hlasů. Levicová opoziční strana Vetevendosje získala okolo 25 procent hlasů. Koaliční Demokratická liga Kosova, kterou vede premiér Isa Mustafa, obdržela 25,8 procenta hlasů. Kosovo vyhlásilo svoji nezávislost od Srbska v roce 2008. Tu přitom uznávají Spojené státy společně s většinou členských zemí Evropské unie. Negativně se k tomu staví samotné Srbsko a jeho spojenec Rusko.

 

Trenér fotbalového klubu Manchester City z anglické Premier League Pep Guardiola se připojil k tisícům demonstrantům v Barceloně požadujících nezávislost španělského Katalánska. Vlivný fotbalový manažer se obrátil k tamním občanům, aby se zúčastnili referenda o nezávislosti, k němuž dojde 1. října. Guardiola k davu řekl, že půjdou k volbám, i když se k tomu stát staví negativně. Podle jeho slov to jinak nejde. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že katalánští voliči by těsně odmítli nezávislost. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Newyorský prokurátor odmítl telefonický rozhovor s Trumpem, poté dostal výpověď Foto: ČTK/AP/Alex Brandon: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Toyota prodala svůj zbývající podíl v Tesle

    Byznys ·

    Japonská automobilka Toyota Motor prodala svůj zbývající podíl 1,43 procenta v americkém výrobci elektrických aut Tesla. Toyota byla jedním z prvních investorů v Tesle…

  2. Trump odvolá vstřícné kroky vůči Kubě

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump příští týden odvolá některá vstřícná opatření vůči Kubě, která před třemi lety v rámci normalizace vztahů zavedl jeho předchůdce Barack…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.