BBC: Nejvyšší soud USA zablokoval Obamův emisní plán; zpomalení letů mezi Evropou a USA

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že nejvyšší soud Spojených států amerických dočasně zablokoval plán prezidenta Baracka Obamy na regulaci emisí oxidu uhličitého produkovaného americkými elektrárnami. BBC si dále všímá nové studie, podle níž mohou klimatické změny prodloužit lety mezi Evropou a Spojenými státy. Globální oteplování podle zjištění vědců totiž nejspíš zrychlí větrné proudy.

Ve Spojených státech amerických zvítězili v primárkách ve státě New Hampshire s výrazným náskokem miliardář Donald Trump za republikány a Bernie Sanders za demokraty. Oba spíše netradiční prezidentští kandidáti podle komentátorů těží ze současné vlny nespokojenosti se zaběhlými politiky. Jedná se zatím o  druhou volbu. Minulý týden v Iowě uspěli Hillary Clintonová a Ted Cruz. Volby se nyní přesouvají do Jižní Karolíny a Nevady.
 
Nejvyšší soud Spojených států amerických dočasně zablokoval plán prezidenta Obamy na regulaci emisí oxidu uhličitého, který produkují americké elektrárny. Před jeho další přípravou musejí být vyslyšeny právní námitky odpůrců. Plán by měl omezit emise ve Spojených státech o třicet dva procent do roku 2030 a výrazně upřednostňuje obnovitelné zdroje energie. Má se stát hlavní součástí příslibu, který daly Spojené státy americké na jednání Organizace spojených národů o klimatických změnách loni v prosinci v Paříži. Ohradila se proti němu skupina dvaceti sedmi amerických států, provozů a dolů.
 
Do Mexika dorazila první skupina blokovaných kubánských uprchlíků. Cestu jim umožnila lednová dohoda mezi Kostarikou a Mexikem. Několik tisíc uprchlíků od loňského podzimu uvízlo právě v této zemi, když jim Nikaragua na jejich cestě do Spojených států amerických nepovolila přechod přes své území.
 
Druhá zpráva o zmizení více než čtyřiceti tří mexických studentů na jihu země uvádí, že nenašla důkazy dokládající oficiální verzi jejich osudu. Studenti zmizeli po demonstraci v roce 2014. Na skládce v regionu se našly ostatky lidských těl, vědci ale nyní uvedli, že se nejedná o pozůstatky studentů. Oficiální verze přitom tvrdí, že je policie předala drogovým kartelům, které je zabily a jejich těla spálily.
 
V kapli londýnského královského paláce Hampton Court Palace se poprvé po čtyři sta padesáti letech konala katolická bohoslužba. Stalo se tak v rámci snahy o dobré vztahy mezi církvemi. Palác byl rezidencí krále Jindřicha VIII., který se kvůli sporům s papežem zasloužil o vznik samostatné anglikánské církve.
 
Podle nové studie by se v důsledku klimatických změn mohly prodloužit lety mezi Evropou a Spojenými státy. Globální oteplování podle zjištění vědců pravděpodobně zrychlí větrné proudy, což sice urychlí lety ze Spojených států, nicméně výrazně zpomalí lety z Evropy. Celková doba zpátečního letu se tedy pravděpodobně výrazně prodlouží.
 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Nejvyšší soud USA zablokoval Obamův emisní plán; zpomalení letů mezi Evropou a USA Foto: Shutterstock.com: Americký prezident Barack Obama

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.