reklama

BBC: Nálety cílené na Džihádistu Johna; nejhorší teroristický útok v Bejrútu za posledních 25 let

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Spojené státy americké podnikly nálety cílené na bojovníka Islámského státu, kterému se přezdívá Džihádista John. BBC se dále zmiňuje o čtvrtečním teroristickém útoku dvou sebevražedných atentátníků v libanonském hlavním městě Bejrútu. K nejtragičtějšímu útoku od konce občanské války před pětadvaceti lety se už přihlásili bojovníci Islámského státu. 

Mohlo by vás zajímat

Spojené státy americké provedly nálety cílené na bojovníka Islámského státu, kterému se přezdívá Džihádista John. Mezinárodní hon na něj začal poté, co se objevil ve videích zachycujících popravy západních rukojmích. Džihádista John, jehož skutečné jméno zní Mohammed Emwazi, se narodil v Kuvajtu a od svých šesti let žil v Londýně. V roce 2012 odcestoval do Sýrie, kde se později přidal k Islámskému státu. Americká armáda nyní vyhodnocuje, zda byla její operace zaměřená na zabití Džihádisty Johna úspěšná.

 

Bojovníci Islámského státu se přihlásili ke čtvrtečním útokům v libanonském hlavním městě Bejrútu. Dva sebevražedné útoky si vyžádaly více než čtyřicet životů. Stovky dalších osob utrpěly zranění. Jedná se o nejtragičtější útok od konce občanské války před 25 lety. Libanonská vláda vyhlásila státní smutek.

 

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů jednohlasně schválila rezoluci odsuzující eskalaci napětí v africkém Burundi. Rezoluce připravuje cestu k většímu zapojení mezinárodních složek do dění v zemi. Panují obavy, že by v Burundi mohlo dojít vzhledem k rostoucímu napětí mezi etnickými skupinami ke genocidě. Od začátků protestů v dubnu bylo v této zemi zabito už 240 lidí. Vlnu demonstrací tehdy odstartovaly snahy prezidenta setrvat ve funkci i třetí volební období, což odporuje ústavě.

 

Soud ve Spojených státech amerických shledal nevinným muže, který byl podezřelý z toho, že se podílel na velké loupeži na newyorském letišti J. F. Kennedyho v roce 1978. Loňské zatčení dnes osmdesátiletého Vincenta Asara vzbudilo naděje, že se jeden z nejzávažnějších neuzavřených trestných činů ve Spojených státech podaří vyřešit. Pachatelé při tehdy největší loupeži v historii Spojených států ukradli pět milionů amerických dolarů v hotovosti a šperky za téměř jeden další milion. Událostí se inspiroval film Mafiáni.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval zástupce všech zemí, které se zúčastní druhého kola jednání o situaci v Sýrii, aby byli otevření novým názorům. Jednání se uskuteční o víkendu ve Vídni.

 

Kurdské jednotky tvrdí, že se jim podařilo postoupit při ofenzivě proti Islámskému státu ve městě Sindžár v severním Iráku. Operaci ze vzduchu podporuje koalice v čele se Spojenými státy americkými. Při loňských bojích o Sindžár zůstaly na nedaleké hoře odříznuty desítky tisíc příslušníků etnicko-náboženské komunity Jezídů. Tisíce dalších byly zabity či zotročeny.

 

Na tisíc kubánských uprchlíků, kteří se pokoušejí dostat do Spojených států amerických, protestuje v Kostarice. Právě tam jim totiž nebylo povoleno pokračovat v cestě. 

 

Mexiko očekává, že do země letos v zimě zavítá třikrát až čtyřikrát více motýlů Monarchů stěhovavých než v předchozích letech. Monarcha stěhovavý putuje do Mexika až z Kanady a Spojených států amerických. Vědci v posledních letech zaznamenali výrazný pokles počtu těchto motýlů v důsledku používání pesticidů a mýcení lesních ploch.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Nálety cílené na Džihádistu Johna; nejhorší teroristický útok v Bejrútu za posledních 25 let Foto: ČTK/AP/Bilal Hussein: Teroristický útok v Bejrútu

reklama

Další články

  1. Nechat téci plyn na Ukrajinu je v ruském zájmu

    Byznys ·

    Ruská plynárenská společnost Gazprom v červenci přestala dodávat plyn na Ukrajinu kvůli tomu, že si země další dodávky nepředplatila. Za dva a půl měsíce ale Gazprom d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.