BBC: Naděje pro evakuaci Aleppa; Rakousko převezme Hitlerův rodný dům

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že dohoda o evakuaci posledních částí syrského Aleppa podle opozičních bojovníků znovu platí. Syrská vláda však novou dohodu zatím nepotvrdila. BBC si dále všímá, že rakouský parlament schválil zákon, který státu umožňuje převzít rodný dům Adolfa Hitlera. Budoucnost domu zatím není jasná. Úřady se však snaží zabránit tomu, aby se k němu sjížděli příznivci neonacizmu.

Dohoda o evakuaci posledních částí na východě syrského Aleppa podle opozičních bojovníků znovu platí. Včerejší obdobná dohoda zprostředkovaná především Ruskem a Tureckem přitom přestala platit během několika hodin. Novou dohodu zatím oficiálně nepotvrdilo ani Rusko, ani Sýrie. Nová dohoda by měla umožnit zároveň i evakuaci dvou vesnic na severozápadě Sýrie, kterých se zmocnili povstalci. Tuto podmínku si stanovila syrská vláda a její spojenec Írán.

 

Společnost Yahoo uvedla, že hackerský útok v roce 2013 se dotkl více než miliardy uživatelských účtů. Internetový gigant informoval o tom, že tento útok proběhl nezávisle na útoku z roku 2014, o kterém společnost informovala v září. V roce 2014 se útok týkal pěti set milionů účtů. Jednalo se o krádeže jmen, telefonních čísel, hesel a emailových adres. Bankovní ani platební údaje podle vyjádření firmy ukradeny nebyly.

 

Rakouský parlament schválil zákon, který státu umožňuje převzít rodný dům Adolfa Hitlera. Dům původně sloužil jako pečovatelské centrum pro osoby se zvláštními potřebami. Jeho majitelka ale odmítala budovu prodat či umožnit rekonstrukci. Nyní dostane kompenzaci. Zatím není jasné, jaká bude budoucnost domu. Úřady se snaží zabránit tomu, aby se k němu sjížděli příznivci neonacizmu. Objevily se i návrhy dům strhnout. Kritici to ale považují za popření rakouských dějin. Hitler se narodil v roce 1889 nedaleko hranic mezi Rakouskem a Německem.

 

Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir vyzval k národnímu dialogu. Apeloval na obnovení míru a jednoty v zemi. Organizace spojených národů nedávno varovala, že by etnické napětí v Jižním Súdánu mohlo vyústit v genocidu.

 

Podle nové harvardské studie létají každý den na čtyřech tisících letech piloti, kteří pomýšleli na sebevraždu. Podle studie uvažovalo kolem čtyř procent dotázaných pilotů v nedávné době, že si vezmou život. Pokud se u pilota rozvine deprese, není způsobilý létat. Odborníci proto varují, že mnoho pilotů svůj stav záměrně tají, aby nepřišli o práci. Studie následují rok a půl poté, co duševně nemocný pilot ve Francouzských Alpách záměrně havaroval s letadlem.


Dnes by měl být uveden do provozu evropský satelitní navigační systém Galileo. Občanům, firmám i úřadům by měl začít poskytovat prvotní služby. Galileo má představovat nezávislou a primárně civilní obdobu vojenských navigačních systému. Jeho výstavbu má na starosti Evropská kosmická agentura. Administrativní sídlo pro tento systém je v Praze.

 

Venezuelská ministryně zahraničí Delcy Rodriguezová se v Argentině pokoušela proniknout na setkání jihoamerických zemí uskupených do sdružení volného obchodu Mercosur. Událost si vyžádala policejní asistenci. Mercosur začátkem prosince pozastavil Venezuele členství kvůli tomu, že neplnila své závazky.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Naděje pro evakuaci Aleppa; Rakousko převezme Hitlerův rodný dům Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

  Byznys ·

  Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvol…

 2. Fed po roce rozhodl o zvýšení úrokových sazeb

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) po roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Banka ve středu rovněž signalizova…

 3. Úskalí mladých českých vědců

  ·

  Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a na…

 4. Voda v Praze by mohla opět zdražit

  Byznys ·

  Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.