BBC: Čína vyzývá KLDR k zastavení testů balistických raket

Čína apelovala na Severní Koreu, aby zastavila testy střel a jaderných technologií. Čínský ministr zahraničí navrhuje, aby Spojené státy americké výměnou za takové rozhodnutí pozastavily každoroční společná vojenská cvičení s Jižní Koreou. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Čínská výzva přichází poté, co Severní Korea v pondělí otestovala čtyři střely. Jejich odpálením porušila mezinárodní sankce. Rada bezpečnosti Organizace spojených národů vydala jednomyslné prohlášení, ve kterém provedení testů odsuzuje. Severní Korea se podle ní dopustila závažného porušení mezinárodních závazků a riskuje destabilizaci situace v regionu.

Tři ze severokorejských raket dopadly do výlučné ekonomické zóny Japonska, což přimělo japonskou vládu Šinza Abeho a amerického prezidenta Donalda Trumpa k prohlášení, že region vstoupil do „nové etapy ohrožení“.

V reakci na pondělní testy začaly USA s instalací protiraketové obrany v Jižní Koreji. Vzájemné zastavení vojenských operací by podle čínského mininstra zahraničí Wanga I prvním krokem k uvolnění napětí a znovuotevření jednání. Korejský poloostrov je podle něj jako „dva zrychlující se vlaky, které se blíží k sobě a žádný ze stran není ochotná dát přednost v jízdě“. Uvedl to na tiskové konference uspořádané při výročním zasedání parlamentu. „Jsou obě strany skutečně připraveny na kolizi?“ zeptal se pak.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Server Wikileaks uveřejnil tajné materiály o tom, jaké techniky používá americká zpravodajská služba CIA při sledování. Materiál zatím nebyl ověřen nezávislými zdroji. Dokumenty popisují, jakým způsobem CIA umí sledovat chytré telefony, počítače či chytré televize. Skutečnost, že k úniku informací došlo, představuje zásadní pochybení. Materiály uvádějí, že CIA využívala jako základnu pro technické operace americký konzulát ve Frankfurtu. To může vést k mezinárodní roztržce s Německem.

 

Bývalý samozvaný diktátor Panamy generál Manuel Antonio Noriega podstoupil druhou operaci. Ta následuje po první operaci, po které začal krvácet do mozku. Noriegovi je osmdesát tři let. V lednu byl propuštěn z vězení, aby mohl být operován. Odpykává si trest za vraždu, korupci a zpronevěru. Noriega nikdy nebyl prezidentem Panamy. V osmdesátých letech představoval klíčovou osobu v zemi. Čtyřicet let byl rovněž významným spojencem Spojených států amerických ve Střední Americe.

 

Brazilský fotbalový tým Chapecoense vyhrál první mezinárodní zápas od listopadového leteckého neštěstí. V Kolumbii tehdy při pádu letounu zahynuli téměř všichni hráči klubu. Nyní se mužstvu podařilo zdolat venezuelského soupeře.

 

Lupič převlečený za policistu na letišti v jihoafrickém Johannesburgu ukradl značný finanční obnos. Odhaduje se, že si mohl z přepadení transportu peněz odnést až patnáct milionů amerických dolarů v hotovosti.

 

Americký New York hodlá zasáhnout proti vzestupu antisemitismu ve městě. Jen v úterý zde bylo nahlášeno pět incidentů namířených proti židům. Židovská centra na Manhattanu a v Brooklynu rovněž obdržela nenávistné vzkazy. Starosta New Yorku přislíbil, že město bude nebývalý vzestup antisemitismu řešit.

 

Londýnské Přírodopisné muzeum posílá do Japonska věděcky významné zkameněliny Archaeopteryxe. Tento exponát dokládá přechod mezi dinosaury a ptáky.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Čína vyzývá KLDR k zastavení testů balistických raket Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Republikáni představili svou náhradu za Obamacare

    Společnost ·

    Republikánští členové americké Sněmovny reprezentantů v pondělí představili návrh zákona, který by měl zrušit stěžejní část zdravotnické reformy bývalého demokratickéh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.