BBC: Čína varuje USA před „ničivou konfrontací“ kvůli vyjádření Tillersona

Čínská státní média varují Spojené státy americké před „ničivou konfrontací“. Důvodem jsou slova nominovaného kandidáta na post ministra zahraničí Rexe Tillersona. Ten řekl, že USA by měly zabránit Pekingu v přístupu k nově vybudovaných ostrovům v Jihočínském moři. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Čínská státní média varují Spojené státy americké před tím, že blokování přístupu do sporných vod Jihočínského moře může vést k „ničivé konfrontaci“. Jde o reakci na slova nově nominovaného kandidáta na post ministra zahraničí Rexe Tillersona. Ten totiž řekl, že USA by měly zabránit Pekingu v přístupu k nově vybudovaným ostrovům v Jihočínském moři.

Čínské státní noviny ve svých titulních článcích kritizují v komentářích slova Američanů. Global Times například varuje, že takováto akce může vyústit v „rozsáhlou válku“. Peking buduje umělé ostrovy, na nichž má vojenské základny v území, které považují za své i další státy.

Tillerson dříve přirovnal čínské kroky k ruskému zabavení Krymu. Pravděpodobný šéf diplomacie rovněž řekl, že Spojené státy musí Číně vyslat jasný signál o zákazu budování dalších ostrovů. Dále jí musí ukázat, že na již existující ostrovy nemá přístup.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Americký prezident Barack Obama překvapil svého viceprezidenta Joea Bidena tím, že mu udělil Prezidentskou medaili svobody. Jde přitom o nejvyšší civilní vyznamenání Spojených států. Biden neočekával, že se mu dostane takovéto pocty. Nenadálá situace jej dojala. Viceprezident se na malou chvíli dokonce rozplakal. Dosluhující hlava státu ocenila Bidena za víru v Američany, za lásku k vlasti a za své celoživotní služby. Ocenění přichází krátce před tím, co oba muži končí na svých funkcích. Biden oznámil, že nadále zůstane aktivním členem demokratické strany.

  

Ledová bouře zasáhla západní Evropu a způsobila přerušení dodávek elektrické energie v mnoha domácnostech. Důsledkem bouře dochází rovněž k vyvrácení stromů a narušení železniční dopravy. Ve Francie výpadky elektrického proudu postihly více než 237 tisíc domovů. Stalo se tak poté, co se bouře přehnala přes Normandii a regiony ležící severně od Paříže. V pobřežním městě Dieppe rychlost větru dosáhla až 146 kilometrů za hodinu. Takzvaná bouře „Egon“ dříve ochromila i jižní Německo. Zejména pak šlo o Porýní-Falc a severní Bavorsko.

 

Australská ministryně zdravotnictví Sussan Leyová rezignovala na svoji funkci poté, co si z peněz daňových poplatníků financovala koupi bytu ve městě Gold Coast ležícím v australském státě Queensland. Premiér Malcolm Turnbull v pátek uvedl, že rezignaci přijal. Turnbull se zavázal, že zřídí nezávislou organizaci se sídlem ve Velké Británii, která bude mít na starost dohled nad parlamentními výdaji.

 

Aktivistická skupina pro práva zvířat PETA koupila podíl ve firmě Louis Vuitton Moet Hennessey. Díky tomu chce vyvíjet tlak, který donutí módní značku opustit od výroby tašek a dalších výrobků z kůží exotických zvířat. Nově nabytý podíl dá organizaci PETA právo účastnit se valných hromad a pokládat otázky společně s dalšími akcionáři. PETA ve velké míře kritizuje společnost za používání krokodýlí kůže.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Čína varuje USA před „ničivou konfrontací“ kvůli vyjádření Tillersona Foto: ČTK/ABACA/Sachs Ron/CNP/ABACA: Rex Tillerson

reklama

Další články

  1. Na Ukrajině zakázali poslední ruskou televizi

    Společnost ·

    Ukrajinské úřady zakázaly šířit vysílání ruské televize Dožď, která se ve své vlasti těší pověsti nezávislého média, kritického k současnému režimu. Uvedl to deník Ukr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.