BBC: Čína uvedla do provozu první letadlovou loď vlastní výroby

Čína slavnostně uvedla do provozu svou první letadlovou loď domácí výroby. Podle BBC World Service jde o druhou letadlovou loď této země. Předchozí byla přestavěna ze sovětského plavidla. 

Čína uvádí do provozu svou první letadlovou loď domácí výroby. Jedná se celkově o druhou letadlovou loď této země. Předchozí byla přestavěna ze sovětského plavidla.

Čínská zpravodajská agentura Sin-chua informovala o tom, že Čína zahájila výrobu své nejnovější letadlové lodi v roce 2013. Slavnostní uvítání lodi symbolizovalo rozbití láhve šampaňského o její trup za doprovodu „velkolepých vlasteneckých písní“.

Představení letadlové lodi přichází uprostřed vypjaté rétoriky mezi USA a Severní Koreou. Spojené státy vyslaly do vod Korejského poloostrova válečné lodě v čele s letadlovou lodí USS Carl Vinson. V úterý rovněž nově připlula ponorka USS Michigan. Ze strany KLDR byly slyšet rozzuřené reakce. Čína naopak vyzývá ke klidu.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Armáda Spojených států amerických přesouvá do Jižní Koreje části kontroverzního protiraketového systému. Tímto krokem reaguje na postoj Severní Koree, která navzdory mezinárodním sankcím pokračuje v testech střel i jaderných zbraní. Proti americkému obranému systému silně protestuje Čína. Domnívá se, že systém nepřiměje Severní Koreu, aby změnila svou politiku. Podle ní pouze destabilizuje situaci v regionu. Umístění protiraketového systému vyvolalo protesty i u Jihokorejců.

 

Kanadský premiér Justin Trudeau odmítl nepodložené spekulace amerického prezidenta Trumpa a přislíbil, že bude bránit kanadský dřevozpracovatelský průmysl. Americká strana na dovoz dřeva v pondělí uvalila nová cla. Jednání se týká dovozu kanadského dřeva za zhruba pět a půl miliardy dolarů ročně. Spojené státy jednají s Kanadou o úpravě Severoamerické dohody o volném obchodu.

 

Američtí vědci vytvořili umělou dělohu. Vypadá jako plastová taška, speciální přístroje v ní nahrazují funkci placenty. Zatím se vědcům v této děloze podařilo udržet několik týdnů naživu předčasně narozená jehňata. Doufají, že by za několik let mohli provést testy i u lidí. Umělá děloha by tak mohla výrazně pomoci při péči o předčasně narozené děti.


Společnost Uber oznámila plány zavést do roku 2020 létající automobily. Zprostředkovatel taxislužby chce tyto vozy zavést nejdříve v americkém Dallasu a v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Létající vozy budou podle firmy přistávat vertikálně, budou vytvářet nulové emise a dělat minimální hluk. Skeptici považují tuto technologii za doposud nepodloženou.

 

Vědci zjistili, že si mláďata takzvaných zpívajících velryb plejtváků umějí se svými matkami šeptat. Obvykle hlasité velryby se tak zřejmě snaží uniknout pozornosti predátorů.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Čína uvedla do provozu první letadlovou loď vlastní výroby Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.