BBC: Na Trumpově hraniční zdi mohu být solární panely

Navrhovaná zeď na hranicích mezi Spojenými státy a Mexikem by k sobě mohla mít připevněné solární panely. Podle BBC World Service to řekl americký prezident Donald Trump svým příznivcům v Iowě. Panely by podle něj poskytly levnou energii a pomohly kontroverzní zeď financovat.

Donald Trump k plánu připevnit na hraniční zeď solární panely uvedl, že to byl jeho nápad. „Docela dobrá představa, ne? Dobrý? Můj nápad,“ řekl na shromáždění ve městě Cedar Rapids v Iowě.

BBC nicméně dodává, že solární panely byly zahrnuty do návrhů na zdi, které v rámci prvního kole výběrového řízení odevzdaly společnosti. Do tendru se podle amerického ministerstva vnitra přihlásilo na 200 firem. Mezi nimi například i Gleason Partners z Las Vegas, která navrhla zeď z oceli, cementu a solárních panelů. 

Stavbu hraniční zdi navrhl Trump loni ve své předvolební kampani. Chce tím zabránit nedovolenému přistěhovalectví a obchodu s drogami. Trump také trval na tom, že zeď bude financovat Mexiko. Tamní prezident Enrique Peña Nieto to však odmítl. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Takzvané hnutí Islámský stát vyhodilo do povětří mešitu, v níž v roce 2014 vyhlásil jeho vůdce chálífát. Významná mešita byla proslulá mimo jiné pro svůj nakloněný minaret. Hnutí tvrdí, že mešitu zničil letoun Spojených států amerických. Irácký premiér se naopak vyjádřil, že zničení mešity považuje za oficiální uznání prohry ze strany Islámského státu.

 

Představitelé zemí Evropské unie budou jednat na summitu v Bruselu. Nejen po útoku z tohoto týdne na místě panují zvýšená bezpečnostní opatření. Bezpečnost bude také jedním z hlavních témat jednání. Dále se bude hovořit například o Brexitu. Očekává se, že britská premiérka Theresa Mayová navrhne rychlou dohodu mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií týkající se pobytu a pracovních povolení.

  

Princ Harry v rozhovoru pro americká média uvedl, že nikdo z britské královské rodiny nechce být král ani královna. Dodal nicméně, že až přijde ten správný čas, členové rodiny budou konat svou povinnost.

 

Soudce nařídil exhumaci pozůstatků syna bývalého argentinského prezidenta Carlose Menema. Prezidentem byl v letech 1989 až 1999. Jeho syn zemřel před dvaadvaceti lety při nehodě helikoptéry. Jeho matka se domnívá, že byl obětí teroristického útoku a těla byla v hrobě záměrně zaměněna.

 

Podle nové studie se aplikace pro mobilní telefony WhatsApp stává jednou z hlavních cest, jak se lidé dozvídají o zprávách a diskutují o nich. Použití této aplikace, která umožňuje zasílání zpráv, se nicméně podle studie v jednotlivých zemích výrazně liší. Například v Malajsii jí pro čtení zpráv používá alespoň jednou za týden nejméně polovina dotázaných. Ve Spojených státech amerických pak pouhá tři procenta respondentů.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Na Trumpově hraniční zdi mohu být solární panely Foto: Donald TRUMP; Zdroj: Flick.com

reklama

Další články

  1. Řecko by se brzy mohlo vrátit na trh dluhopisů

    Byznys ·

    Řecko by už brzy mělo být připraveno k návratu na trhy dluhopisů. Na středečním zasedání vlády to prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Atény by emisí státních dluho…

  2. V Rusku vyroste továrna na Mercedesy

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler zahájil výstavbu své první továrny na výrobu vozů Mercedes v Rusku. Jde o první novou investici velké zahraniční automobilky v Rus…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.