BBC: Čína slavnostně vypustila uprostřed napětí v Jihočínském moři nový typ válečné lodě

Čína slavnostně vypustila nový typ válečné lodě. K této události dochází uprostřed zvyšujícího se napětí v oblasti Jihočínského moře, kterou si země prezidenta Si Ťin-pchiga nárokuje. Informaci zveřejnilo rozhlasové vysílání BBC World Service. 

Čína ve středu slavnostně vypustila nový typ válečné lodi. O této události informovala tamní média. Slavnostní vypuštění lodi do provozu přichází poté, co v dubnu Čína představila svoji první letadlovou loď.

Čínský 10 tisíc tun vážící torpédoborec nyní podstoupí rozsáhlé testování. Válečná loď disponuje novými zařízeními protivzdušné, protiraketové, protipilotní a protiponorkové ochrany. Státní časopis Global Times uvedl, že jde o první typ lodi 055. Jedná se o nástupce menších torpédoborců typu 052D.

V současné době vzrůstá napětí v Jihočínském moři. Peking tuto oblast považuje za vlastní. Spojené státy opakovaně posílají vojenské lodě a letadla do blízkosti sporných ostrovů Jihočínského moře. Operaci nazvaly jako „svobodu navigace“. Tímto krokem tak chtějí zajistit přístup ke klíčovým námořním a leteckým trasám. Obě strany se vzájemně obviňuji z „militarizace“ v této sporné oblasti.

_____________________________________________________________

BBC dále informuje:

Vědci v oblasti kybernetické bezpečnosti objevili „vakcínu“ proti viru, který v úterý stál za obrovským počítačovým útokem po celém světě. Vytvoření jediného souboru může zachránit počítač od nákazy. Vědci však nepřišli na to, jak zamezit šíření ransomwaru do jiných zranitelných počítačů. Odborníci si nejsou stále jisti ani tím, odkud a za jakým účelem útok probíhal. Útočníci žádají po nakažených obětech 300 dolarů v digitální měně bitcoin. Podle BBC jde ale o malou částku. Důvodem tohoto rozsáhlého útoku mohou být i politické zájmy. Útok cílil například na ruskou ropnou společnost Rosněfť, na dánského rejdaře Maersk, britskou reklamní společnost WPP, ukrajinskou centrální banku nebo na americkou advokátní kancelář DLA Piper.

  

Francouzské letectvo vyšetřuje důstojníka, který používal stíhačku jako víkendový dopravní prostředek. Richard Reboul odletěl se stíhacím letounem Alpha Jet z výcvikové základny v Bordeaux do svého obydlí v Provence. Francouzské noviny uvedly, že Reboul uskutečnil celkem deset letů. Alpha Jet je lehké útočné a pokročilé výcvikové letadlo vyrobené společností Dassault. Francouzské letectvo jej většinou využívá k výcviku stíhacích pilotů.

 

Japonská firma Toshiba žaluje společnost Western Digital ve výši jedné miliardy dolarů. Obvinila jí konkrétně z toho, že zasahuje do prodeje její čipové divize. Japonský gigant se snaží tuto divizi prodat kvůli tomu, aby pokryl obrovské ztráty v jeho americké nukleární divizi. Dosud se nepodařilo uzavřít dohodu o prodeji s preferovaným kupujícím, kterého představuje skupina amerických, jihokorejských a japonských investorů. Proti této navrhované dohodě se ale právě postavila firma Western Digital. Americká společnost, která provozuje s Toshibou hlavní polovodičovou továrnu, se snažila získat od amerického soudu příkaz k zabránění jakéhokoli jednání, k němuž nedá Western Digital souhlas. Japonské firmě jsou ale takovéto zásahy do obchodních záležitostí proti srsti.

 

Na opeře v Sydney budou každý den při západu slunce promítány příběhy domorodých Australanů. Tato událost nese název Badu Gili. V jazyce domorodých kmenů jde doslovně o „vodní světlo“. Konkrétně půjde o sedmiminutovou projekci, která představí díla pěti významných australských umělců. Organizátoři akce uvádějí, že oslavují uznávané příběhy současného umění. Představení má kombinovat hudbu s obrazy. Projekce bude podle pořadatelů sloužit k vytvoření brány do historie a kultury prvních národů. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Čína slavnostně vypustila uprostřed napětí v Jihočínském moři nový typ válečné lodě Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

 1. Euro vystoupilo na desetiměsíční maximum

  Byznys ·

  Euro se ve středu vůči dolaru dostalo až na desetiměsíční maximum 1,1332 dolarů. K růstu jednotné evropské měny napomohly výroky guvernéra Evropské centrální banky (EC…

 2. BBC: Trumpa vnímá pozitivně pouze Rusko a Izrael

  Společnost ·

  Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa je ve světě značně nepopulární. Pozitivně jej vnímají pouze Rusko a Izrael. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service…

 3. Královně Alžbětě vzroste plat o 6 milionů liber

  Byznys ·

  Britské královně Alžbětě II. v příštím roce vzroste anuální příjem z veřejných prostředků o osm procent, tedy o více než 6 milionů liber. Podle BBC se tak stalo poté, …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.