BBC: Čína představila svou novou stíhačku J-20

Čína poprvé veřejně představila svou novou stíhačku J-20. Stroj s dlouhým doletem a schopností vyhnout se radarům armáda představila na letecké show v jihočínském městě Čchu-chaj. Ta slouží jako veletrh nové armádní techniky. Čína doufá, že díky novému přírůstku vylepší možnosti svého letectva. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Letoun byl vyroben a vyvinut firmou Chengdu Aircraft Industries Group, což je dceřiná společnost Aviation Industry Corporation of China. Nová stíhačka J-20 se podle odborníků podobá letounu F-22 Raptor od firmy Lockheed Martin.
Stíhačka ovšem není jediný nový kus vojenské techniky, který bude Čínou poprvé představen mezinárodnímu publiku. Premiéra také čeká na hydroplán AG-600 hydroplán, který je největší svého druhu na světě. Může být použit pro pátrací a záchranné mise, jakož i k hlídkování na čínských moří. První vystoupení budou mít také bombardér Xian H-6K a nový Changhe Z-10K bitevní vrtulník.
Čínská letecká exhibice, známá též jako Airshow China, se stala 

jednou z největších událostí na světě svého druhu. I když zde vystavují své stroje firmy z celého světa, největší pozornost mají nejnovější čínská letadla a zbraně.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Volební štáb demokratky americké kandidátky na prezidenta Hillary Clintonové obvinil šéfa FBI Jamese Comeyho z dvojích standardů. Šéf FBI před pár dny oznámil, že úřad bude znovu prověřovat emailovou korespondenci Clintonové. Volební štáb Clintonové poukázal na to, že Comey nedávno vystoupil proti veřejnému osočení Moskvy z ovlivňování amerických voleb včetně hackerských útoků. Jedním z důvodů byl podle něj právě krátký termín do voleb, informovala americká média. Americké prezidentské volby se konají příští úterý a průzkumy veřejného mínění ukazují vyrovnané preference pro Clintonovou i jejího republikánského soupeře Donalda Trumpa.

 

Irácký premiér Haider Abádí vyzval ke kapitulaci bojovníky Islámského státu poté, co se vládní jednotky přiblížily na jeden kilometr k Mosulu. Právě toto severoirácké město je poslední baštou IS v Iráku. Abádí se včera objevil ve státní televizi a řekl, že radikální islamisté nemají „jinou volbu, než se vzdát, nebo zemřít“. Speciální jednotky irácké armády se nyní připravují na vstup do města z východu, další vojáci plánují ofenzivu z jihu. Útoku na Mosul se účastní celkem na 50.000 iráckých vojáků, kurdských bojovníků a kmenových milicí.

 

Při výbuchu v uhelném dole na jihovýchodě Číny zemřelo 13 horníků a dalších 20 zůstává nezvěstnýchK výbuchu došlo podle čínských médií v soukromém dole v regionu Čchung-čching. Na vyproštění přeživších na místě usilovně pracují záchranáři. Důlní neštěstí jsou v Číně častá, a to i přes snahy je minimalizovat. V lednu záchranáři vyprostili po 36 dnech čtyři horníky z dolu na sádrovec. Majitel dolu krátce po neštěstí spáchal sebevraždu.

 

Papež František se při své návštěvě Švédska zúčastnil místních luteránských oslav. Podle tradice přibil 31. října 1517 na dveře kostela ve Wittenbergu Martin Luther svých 95 tezí namířeným zejména proti odpustkům v katolické církvi. Jeho myšlenky se staly výchozím bodem německé reformace. Papež František se v pondělí zúčastnil bohoslužby společně se švédskými luteránskými špičkami v katedrále v jihošvédském Lundu. Po mši vyzval katolíky i luterány k „nápravě historie“ a hledání odpuštění.

 

Švédské úřady formálně prohlásily za mrtvého diplomata Raoula Wallenberga, který během druhé světové války zachránil desetitisíce maďarských Židů před deportací do koncentračních táborů. Wallenberga v roce 1945 zatkla v Budapešti sovětská kontrarozvědka a od té doby je nezvěstný. Wallenberg působil za druhé světové války jako tajemník švédské mise v Budapešti. V maďarské metropoli během války zřídil několik úkrytů pro Židy a rovněž pro ně zajišťoval diplomatické pasy. Před deportací do nacistických koncentračních táborů tak zachránil zřejmě přinejmenším 20.000 Židů.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Čína představila svou novou stíhačku J-20 Foto: ČTK/AP/Yu ming

reklama

Další články

  1. Osm letišť, kde si dlouhé mezipřistání užijete

    Společnost ·

    Při cestování není snad nic horšího než mít dlouhá mezipřistání. Nepohodlné letištní sedačky a předražené restaurace v takových časech na náladě nepřidají. Na některýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.