BBC: Na olympijských hrách bude moci startovat 271 ruských sportovců; ochrana proti viru zika

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Mezinárodní olympijský výbor rozhodl povolit start na olympijských hrách v Riu de Janeiru 271 ruským sportovcům. Je to více než dvě třetiny původně plánované výpravy. BBC si dále všímá toho, že vědci našli způsob, jak se chránit před virem zika. Testování proběhlo prozatím ale na opicích. 

Mezinárodní olympijský výbor rozhodl, že Rusko může na olympijských hrách v Riu de Janeiru reprezentovat dvě stě sedmdesát jedna sportovců. Je to více než dvě třetiny původně plánované výpravy. Výbor o tom rozhodl navzdory předchozímu doporučení Světové antidopingové agentury, která chtěla zakázat start všech ruských sportovců. Zahajovací ceremoniál Olympijských her se bude konat dnes večer.

 
Bílý dům popřel spekulace o tom, že by Spojené státy americké zaplatily Íránu výkupné za propuštění pěti amerických vězňů. Pět Američanů bylo propuštěno v lednu výměnou za sedm Íránců zadržených kvůli porušování amerických sankcí. K výměně došlo v době, kdy Spojené státy zrušily mezinárodní sankce v rámci dohody o nukleárním programu. Spojené státy předaly ve stejné době Íránu finanční prostředky v hodnotě čtyři sta milionů dolarů. Bílý dům trvá na tom, že se jednalo o kompenzaci ve starém obchodním sporu mezi oběma zeměmi. Spojené státy zdůrazňují, že výkupné nevyplácejí.
 
Vědci potvrdili, že tři různé typy očkování při pokusech prováděných na opicích zajišťují kompletní ochranu proti viru zika. Je nicméně nutné provést další testování na lidech. Virus zika přenášejí komáři. Virus je dáván do souvislosti s velmi závažnými vrozenými vadami novorozenců. 
 
Americký prezident Barack Obama prohlásil, že se podařilo oslabit takzvané hnutí Islámský stát v Iráku a Sýrii. Varoval ale zároveň, že tato skupina stále představuje hrozbu. Podle jeho slov se zdá, že skupina přesouvá své útoky do zahraničí.
 
Brazilská agentura pro životní prostředí zamítla plán na výstavbu nové přehrady. Plánovaná přehrada měla zatopit území, kde žije domorodé obyvatelstvo.
 
Vodní svět ve Francii se rozhodl rezervovat jeden den muslimským ženám, které se koupají v plavkách zahalující značnou část těla. Vstup by byl v daný den povolen pouze ženám v celotělových plavkách, které zakrývají vše od hrudníku až po kolena. Rozhodnutí vyvolalo vlnu kritiky. Francie byla první evropskou zemí, která na veřejných prostranstvích zakázala oděv zahalující celé tělo. Další druhy muslimských oděvů jsou ale povoleny. V roce 2004 zavedla zákaz nošení šátků zahalujících hlavu ve školách.
 
V Argentině byla zatčena šéfka organizace hájící lidská práva Matky z Plaza de Mayo. Organizace se domáhá spravedlnosti pro oběti vojenského režimu, který v Argentině vládl v sedmdesátých letech minulého století. Šéfka organizace dvakrát neuposlechla výzvu dostavit se k soudu a podat svědectví v případu údajné zpronevěry milionů dolarů z projektu nízkonákladového bydlení. Sama v případu obviněna není.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Na olympijských hrách bude moci startovat 271 ruských sportovců; ochrana proti viru zika Foto: Elena Fragoso / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.