BBC: Čína dokončila stavbu teleskopu o velikosti 30 fotbalových hřišť

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Čína dokončila stavbu největšího teleskopu na světě velkého jako 30 fotbalových hřišť. Díky tomu chce zkoumat vesmír a objevovat mimozemský život.

Předseda Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP) Nigel Farage odstoupil z vedení strany. Šlo přitom o jednoho z hlavních vůdců, kteří podporovali kampaň směřující k brexitu. Podle jeho slov svůj úkol splnil. Nikdy se přitom nechtěl hnát za kariérou slavného politika. Dodal pouze, že Británie z EU jistě vystoupí. Ostatní země pak bude podporovat v odchodu z Evropské unie. Na postu europoslance prozatím setrvá.

 

Čína dokončila stavbu největšího teleskopu na světě. Realizace stavby byla provedena v Pching-Tchangu, který leží v jihočínské provincii Kuej-čou. Teleskop má v průměru 500 metrů a je veliký jako 30 fotbalových hřišť. Peking na realizaci stavby investoval částku dosahující hodnoty 180 milionů dolarů. Teleskop má sloužit k průzkumu vesmíru a hledání mimozemského života. Klíčovou prioritou Číny je stále kosmický program.

 

Premiér Izraele Benjamin Netanjahu navštívil v souvislosti s protiteroristickou operací Entebbe z roku 1976 Ugandu. Operaci za osvobození rukojmích měl na starosti Netanjahův bratr. Přišel při ní ovšem o život. Izraelská komanda tehdy zachránila více než 100 rukojmích z rukou palestinských teroristů. Ti unesli letoun společnosti Air France. Za celou záchranou akcí konkrétně stála speciální protiteroristická izraelská jednotka Sajeret Matkal.  

 

Ruští sportovci, kteří neměli nic společného s dopingovým skandálem, se dozví, zdali mohou soutěžit na olympijských hrách v Rio de Janeiru pouhých patnáct dní před jejich startem. Arbitrážní soud společně s Mezinárodní asociací atletických federací (IAAF) a sportovci se měl dohodnout na rychlém ukončením sporu. IAAF zakázala ruské atletické federaci kvůli dopingové aféře start na olympijských hrách. Téměř sedmdesát sportovců ovšem tvrdí, že nedopovalo a z toho důvodu tak mají právo se největší sportovní události tohoto roku zúčastnit.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Čína dokončila stavbu teleskopu o velikosti 30 fotbalových hřišť Foto: ČTK/imago stock&people/imago

reklama

Další články

  1. Putin naváže dialog s NATO

    Společnost ·

    Rusko se pokusí navázat se Severoatlantickou aliancí po jejím varšavském summitu dialog. Po setkání s finským prezidentem Saulim Niinistöm to v pátek uvedl ruský prezi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.