BBC: Mír mezi kolumbijskou vládou a FARC posílí ekonomiku země; britská odpovědnost v Calais

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, mír uzavřený mezi Kolumbií a Revolučními ozbrojenými silami FARC posílí hospodářský růst země. Myslí si to alespoň kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, podle kterého je válka vždy dražší než mír. BBC si dále všímá toho, že podle francouzského prezidenta Francoise Hollanda by Velká Británie měla pomoci v Calais při rušení tamního uprchlického tábora. Podle jeho slov referendem o vystoupení z EU Spojené království nezbavilo povinnosti, které má na území Francie. 

Prezident Kolumbie Juan Manuel Santos řekl, že mír uzavřený s Revolučními ozbrojenými silami FARC posílí hospodářský růst země. Tento krok umožní rovněž obnovit sociální systém Kolumbie. V rozhovoru pro BBC řekl, že válka je vždy dražší než mír. K podpisu mírové dohody má dojít mezi Santosem a vůdcem FARC Timoleonem Jimenezem v pozdějších pondělních hodinách. Podle kolumbijského prezidenta bude trvat ale delší dobu, než se společnost zotaví z více než pět desítek let trvajícího ozbrojeného konfliktu.  

 

Francouzský prezident Francois Hollande navštívil uprchlický tábor v Calais. V rámci této návštěvy řekl, že takzvaná džungle bude zcela zrušena. Uprchlíci z toho zařízení tak budou přemístěny do jiných zařízení nebo budou deportování ze země. Hollande také řekl, že doufá ve spolupráci Velké Británie. Spojené království podle francouzského prezidenta nebylo navzdory brexitu zbaveno svých povinností na území Francie. Migranti považují Británii za vhodnou cílovou destinaci. Francouzská vláda už v minulosti uvedla, že uprchlický tábor hodlá uzavřít do začátku zimy. Osud tábora se stal podle BBC ústředním bodem prezidentské kampaně ve Francii.

 

Čtyři obležená města v Sýrii se poprvé téměř za šest měsíců dočkala humanitární pomoci. Informoval o tom Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC). Pomoc se tak dostala městům Madája a Zabadani, které leží poblíž Damašku a ovládají je tamní povstalci stavící se proti režimu prezidenta Bašára Asada. Další kamiony pak dorazily v neděli do měst Fuá a Kefrája, které naopak kontroluje syrská vláda. Humanitární pomoc obsahovala potraviny, zdravotnický materiál a hygienické potřeby pro 60 tisíc lidí. Minulý týden Organizace spojených národů (OSN) pozastavila kvůli leteckému úderu v Sýrii směřujícímu na humanitární konvoj po dobu 48 hodin dodávky humanitární pomoci.

 

Čínská společnost Dalian Wanda zvýšila svůj konkurenční tlak na společnost Walt Disney. V zemi postavila v pořadí svůj druhý zábavní park. V sobotu otevřela svým návštěvníkům brány nového parku ve městě Che-fej. Vynaložená částka na výstavbu parku se podle BBC vyšplhala na 5,1 miliardy dolarů. Dalian Wanda má v plánu do roku 2020 postavit na území Číny dalších 20 podobných zábavních parků. Čínská firma tak zahajuje boj se společností Walt Disney, která otevřela v Číně svůj první zábavní park letos v červnu. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Mír mezi kolumbijskou vládou a FARC posílí ekonomiku země; britská odpovědnost v Calais Foto: Marco Aprile / Shutterstock.com: Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos

reklama

Další články

  1. Ted Cruz podpoří Trumpa v prezidentských volbách

    Společnost ·

    Texaský senátor Ted Cruz v pátek oznámil, že ve volbách amerického prezidenta podpoří Donalda Trumpa. Cruz, který byl během republikánských primárek hlavním Trumpovým …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.