BBC: Moody's varuje před zhoršením ratingu Číny; Shell stane před soudem kvůli úniku ropy

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ratingová agentura Moody's varovala, že pokud Čína neprovede reformy, nevyhne se zhoršení ratingu. Zhoršením výhledu reagovala na čerstvě zveřejněné informace o zpomalování růstu čínské ekonomiky. BBC dále informuje o tom, že ropný koncern Shell stane už podruhé před soudem kvůli úniku ropy v deltě Nigeru

Americká ratingová agentura Moody's změnila výhled pro Čínu ze stabilního na negativní. Agentura varovala, že pokud země neprovede reformy, nevyhne se zhoršení ratingu. Zhoršení výhledu odůvodnila předpokladem, že se bude zhoršovat fiskální situace země. Oznámení přichází těsně po té, co byly zveřejněny informace o zpomalování růstu čínské ekonomiky.

Ropný koncern Shell stane již podruhé za posledních pět let v Londýně před soudem kvůli úniku ropy v deltě Nigeru. Dvě místní komunity žádají od společnosti kompenzace a vyčištění kontaminovaného území. Kromě zničeného prostředí přišly také o zdroje pitné vody.

Americký generál Philip Breedlove, který je ve službách NATO, uvedl, že Rusko a Sýrie využívají migraci jako agresivní strategii proti Evropě. Podle jeho názoru se také mezi uprchlíky skrývají zločinci, extremisté a bojovníci.

Španělský parlament projednává, zda umožní socialistům vytvořit novou vládu země. V prosincových volbách s nerozhodným výsledkem skončili socialisté na druhém místě. Vítězovi se nicméně nepodařilo vládu sestavit. Socialisté se o to mohou pokusit do konce tohoto týdne.

V afgánském Džalálábádu zemřelo při sebevražedném útoku pět útočníků a dva civilisté, další lidé jsou zraněni. K útoku došlo nedaleko indického konzulátu. Sebevrah zabil pouze sám sebe, další bojovníky zneškodnily při zásahu bezpečnostní složky.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Moody's varuje před zhoršením ratingu Číny; Shell stane před soudem kvůli úniku ropy Foto: JuliusKielaitis / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.