BBC: Možnost odvolání Rousseffové je opět ve hře; Filipíny mají nového prezidenta

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že dalším převratu v kauze brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové. Předseda dolní komory brazilského parlamentu odvolal své včerejší rozhodnutí o anulaci hlasování o impeachmentu Rousseffové. BBC si také všímá toho, že novým prezidentem Filipín se stal jednasedmdesátiletý politik Rodrigo Duterte.

Novým prezidentem Filipín se stal jednasedmdesátiletý politik Rodrigo Duterte. Zatímco oficiální výsledky nebyly dosud zveřejněny, tak hlavní rival Mar Roxas přiznal porážku. Stalo se tak poté, co průzkumy veřejného mínění Duterteho favorizovaly. Volební úředníci uvedli, že voleb se zúčastnil rekordní počet voličů. Z celkového počtu 54 milionů registrovaných voličů odevzdalo hlasy více než 81 procent jedinců. Tamní rada zodpovědná za hlasování uvedla, že bylo sečteno 90 procent hlasovacích lístků. Duverte měl získat přitom více než 14,8 milionů hlasů. Jeho největší rival a bývalý ministr vnitra Roxas obdržel 8,6 milionů.

 

Sedmadvacetiletý muž napadl nožem na německém nádraží Grafing u Mnichova čtyři lidi. Jeden člověk přitom podlehl svým zraněním. Další tři skončili v nemocnici. Někteří svědci uvedli, že muž křičel při svém počínání „Alláhu akbar“. To v překladu z arabštiny znamená, „Bůh je velký“. Motiv útoku je i přesto dosud nejasný.

 

Americké a afghánské speciální jednotky zachránily uneseného syna bývalého pákistánského premiéra Yusufa Raza Gíláního. Zdroje z Pákistánu uvádějí, že Ali Haider Gílání byl převezen do své rodné země poté, co podstoupil lékařskou kontrolu. K únosu došlo před třemi lety ve městě Multan. Stalo se tak ve chvíli, kdy bojoval ve volbách za Pákistánskou lidovou stranu a ucházel se v nich o místo v Multánské provinční radě.

 

Nový londýnská starosta Sadiq Khan odmítl nabídku republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa o udělení výjimky ohledně zákazu muslimů cestovat do Spojených států. Podle Khana nejde pouze o jeho osobu. Jde také o jeho přátele, rodinu a všechny lidi, kteří pocházejí odkudkoli ze světa. Khan se také domnívá, že ignorantské pohledy na islám mohou učinit obě země méně bezpečné. Trump loni vyzval k dočasnému zákazu vstupu všem muslimům na území Spojených států amerických. Důvodem měl být teroristický útok v San Bernardinu.

 

Situace kolem úřadující brazilské prezidentky Dilmy Roussefové se mění každou chvíli. Předseda dolní komory brazilského parlamentu Waldir Maranhao dnes zrušil své včerejší rozhodnutí o pozastavení rozhodujícího hlasování o odvolání Rousseffové. Senát tak o tom bude rozhodovat v původním termínu plánovaném na středu. Své předchozí stanovisko přehodnotil poté, co mu jeho Progresivní strana pohrozila vyloučením.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Možnost odvolání Rousseffové je opět ve hře; Filipíny mají nového prezidenta Foto: Catarina Belova / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Soud poslal těžební společnost OKD do úpadku

    Byznys ·

    Krajský soud v Ostravě dnes poslal těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.