BBC: Mnichovská policie rozbila loupežný gang, který působil po celé Evropě

Mnichovská policie rozbila významný loupežný gang, který byl zodpovědný za zhruba pětinu vloupání na území Německa. Podle BBC World Service ale k zatýkání došlo i na území Španělska a Chorvatska. Gang působil rovněž v Belgii, Francii a Itálii. 

Mnichovská policie oznámila, že rozbila významný loupežný gang, který byl zodpovědný za zhruba pětinu vloupání na území Německa. Policie gang o zhruba 500 členech přirovnala k chobotnici s chapadly nataženými přes celou Evropu.

Její členové prý byli rodinní příslušníci nebo se do klanu přivdali a přiženili. Vyšetřování se rozběhlo loni v lednu poté, co policie zadržela při pokusu o vloupání do mnichovské nemovitosti tři ženy. Právě mladé ženy byly podle policie častými realizátorkami loupeží, protože jim klan s pevnou hierarchií nedal na výběr. Kriminální gang ženy využíval proto, že byly méně nápadné a byla menší pravděpodobnost, že skončí ve vězení.

Rozkrytí gangu vedlo podle komisaře Reinholda Bergmanna k zatýkání také ve Španělsku a Chorvatsku. Napojené byly prý i další části gangu, a to v Belgii, Francii a Itálii.

Rozsah ztrát, které utrpěly oběti vloupání, není podle policie známý. Lup ale pravděpodobně přesáhl hodnotu milionů eur. Policie údajně zadržela vůdce gangu, kteří žijí v luxusní mramorových vilách v chorvatském Záhřebu. Chorvatská policie zajistila společně se stovkami tisíc eur v hotovosti šperky a jiné cennosti. Nyní se snaží vypátrat původní vlastníky. 

________________________________________________________________

BBC si dále informuje:

Při pondělním sebevražedném útoku na multifunkční halu v Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande, zemřelo 22 lidí včetně několika dětí a další desítky lidí byly zraněny. Informovala o tom britská policie. Atentát podle ní spáchal zřejmě muž, který odpálil výbušné zařízení. Výbuch nastal krátce po koncertu ve 22:35 místního času ve foyer obří haly, která pojme až 21 000 lidí. Zdravotníci uvedli, že do nemocnic dopravili 59 lidí a řadu dalších osob ošetřili na místě. Příbuzní a přátelé pohřešovaných nyní shánějí své blízké přes sociální sítě a speciálně zřízenou telefonní linku. Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová útok nazvala „odpornou zbabělostí“ zamířenou proti „bezbranným mladým lidem“. Podle Mayové zpravodajské služby mají za to, že už znají identitu útočníka, ale svou hypotézu si musí potvrdit. Útok odsoudili světoví státníci i umělci. Britské politické strany kvůli incidentu přerušily kampaň před předčasnými parlamentními volbami.

 

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že udělá vše pro to, aby pomohl k uzavření mírové dohody mezi Palestinci a Izraelci. Trump to uvedl při setkání s palestinským lídrem Mahmúdem Abbásem. Americký prezident je v současnosti na své historicky první návštěvě Izraele a palestinského území. Dochází k ní v období zvýšeného napětí, kdy se Izraelci a Palestinci na přímých mírových jednáních nesešli již více než tři roky. Prezident Trump uvedl, že uzavřít dohodu mezi těmito znesvářenými stranami patří k nejsložitějším domluvám vůbec. Trump během své návštěvy také potvrdil pevnou vazbu mezi Spojenými státy a Izraelem. Na palestinských územích mezitím naštvaní Palestinci protestovali proti Trumpově návštěvě. Organizátoři protestů vzkazují americkému prezidentovi, aby přiměl Izrael ukončit okupaci a výstavbu osad na okupovaných územích.  

 

Sesazená jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje dnes před soudem v Soulu uvedla, že se necítí vinna v bodech obžaloby, která jí viní z úplatkářství, zneužití moci a úniků informací. Nejvyšší trest za korupci je v jižní Koreji trest odnětí svobody na doživotí. Pak Kun-hje se dnes objevila na veřejnosti poprvé od března, kdy ji jihokorejský ústavní soud definitivně zbavil moci.  Političku už v prosinci dočasně odvolal z funkce parlament. Korupční skandál se točí kolem důvěrnice odvolané prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů nadacím, které ona sama řídila. Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela. Do skandálu je zapletena také největší jihokorejská firma Samsung Group.

 

V indonéské provincii Aceh dostali dva muži trest 83 ran holí poté, co byli zadrženi při intimním styku. Dvacetiletý a třiadvacetiletý mladík byli zadrženi v březnu, kdy k nim do obydlí vtrhly hlídky domobrany. Homosexualita není ilegální na většině území Indonésie, výjimkou je právě provincie Aceh, v níž platí islámské právo šaría. Případ dvou mladíků je prvním případem, kdy byli muži zbiti kvůli sexuálnímu styku mezi homosexuály.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Mnichovská policie rozbila loupežný gang, který působil po celé Evropě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko si u WTO stěžovalo na Ukrajinu

    Společnost ·

    Rusko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) rozsáhlou stížnost na Ukrajinu. Stěžuje si, že čelí ze strany Ukrajiny velkému množství omezení, zákazů, požadavků a p…

  2. BBC: Švýcaři řekli „ne“ jaderné energii

    Společnost ·

    Švýcaři v nedělním referendu odhlasovali postupné ukončení jaderné energie, která by následně měla uvolnit cestu obnovitelným zdrojům. Více než 58 procent lidí se vyjá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.