BBC: Mexiko nehodlá zaplatit za výstavbu hraniční zdi s USA

Mexiko nehodlá zaplatit za výstavbu hraniční zdi se Spojenými státy. Příkaz k výstavbě nařídil americký prezident Donald Trump. BBC World Service informuje o tom, že kritické reakce vyjádřili i například starostové New Yorku nebo Bostonu. 

Mexiko výstavbu hraniční zdi se Spojenými státy americkými platit nebude. S plánem na její stavbu přišel americký prezident Donald Trump. Trump již vydal příkaz na stavbu neprůchodné fyzické překážky mezi Spojenými státy a Mexikem. Mexický prezident Enrique Pena Nieto projevil politování nad touto myšlenkou. Mexiko podle něj nevěří ve zdi.
Trumpova snaha zasáhnout proti nelegálním přistěhovalcům vyvolala kritické reakce. Například starostové New Yorku či Bostonu uvedli, že udělají všechno proto, aby se Trumpovým nařízením vyhnuli. Obě města patří mezi území, kde se proti nelegálním přistěhovalcům nezasahuje.

Toto nařízení přichází v době, kdy Mexiku jedná s USA o nových pravidlech týkajících se spolupráce, obchodu a investic. „Jako prezident musím převzít plnou odpovědnost za hájení zájmů Mexika a Mexičanů,“ uvedl prezident Mexika Nieto.

Mexiko podle jeho slov nabízí přátelství americkému lidu a ochodu dosáhnout dohody s vládou. Mělo by jít pak o dohodu, která bude prospěšná pro obě dvě země.  

__________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že mučení je podle jeho názoru účinné. V rozhovoru pro média uvedl, že se poradí se svým ministrem obrany o tom, co lze legálně použít při boji proti radikalismu. V souvislosti s terorismem pak řekl, že Spojené státy americké musí proti ohni bojovat ohněm.
 
Džihádisté v Libyi přišli o poslední baštu v druhém největším městě v zemi, Benghazí. Oblast západně od centra byla obléhána několik měsíců. Proběhly zde jedny z nejtvrdších bojů o město. Nepokoje v Libyi trvají od pádu Muammara Kaddáfího v roce 2011.
 
Vítěz prezidentských voleb na Haiti byl vyslýchán v souvislosti s podezřením z podvodu. Vyšetřující soudce vyslýchal Jovenela Moise několik hodin. Moise by měl být jmenován do funkce v únoru. Bývalý vývozce banánů popírá obvinění z praní špinavých peněz a přijímání výhodných půjček v době před svým působením v politice. Vyšetřování začalo v roce 2013. Haiti dlouhodobě trápí politická nestabilita, chudoba a přírodní katastrofy.
 
Brazilské ministerstvo zdravotnictví objednalo jedenáct a půl milionu dávek vakcíny proti žluté zimnici. Brazílie zažívá nejvyšší výskyt nákazy tímto onemocněním od roku 2000. Zatím bylo potvrzeno čtyřicet úmrtí. Žlutou zimnici přenášejí komáři. Jedná se o nebezpečné virové krvácivé onemocnění.
 
Vědci se na základě studií domnívají, že lidé trpící úzkostmi a depresemi mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu. Na základě dostupných údajů se zdá, že pravděpodobnost je až o třetinu vyšší. Další studie jsou však nutné k tomu, aby tento závěr jednoznačně potvrdily.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Mexiko nehodlá zaplatit za výstavbu hraniční zdi s USA Foto: ČTK/ZUMA/Lucia Godinez: Prezident Mexika Enrique Pena Nieto

reklama

Další články

 1. Rusko neočekává rychlé zlepšení vztahů s USA

  Společnost ·

  Rusko nemá žádné iluze, že během vlády prezidenta Donalda Trumpa dojde k rychlému tání ve vztazích mezi Ruskem a USA. Na půdě ruského parlamentu to ve středu uvedl tam…

 2. USA loni shodily více než 26 tisíc bomb

  Společnost ·

  Spojený státy loni shodily nejméně 26 171 bomb. Data vycházejí z článku zveřejněném portálem The Independent, které vypracoval Micah Zenko z Rady pro zahraniční vztahy…

 3. Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost

  Byznys ·

  Ve Sbírce zákonů dnes vychází novela zákona o střetu zájmů, který tím vstupuje v platnost. Část zákona, která postihuje podnikání vicepremiéra a ministra financí Andre…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.