BBC: Mexiko kritizuje USA za deportaci ilegálních migrantů; KLDR viní Malajsii ze smrti svého občana

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Mexiko odsoudilo nová opatření Spojených států amerických, podle kterých mohou být prakticky všichni ilegální uprchlíci deportováni. BBC si dále všímá, že Severní Korea obvinila Malajsii ze smrti jednoho ze svých občanů a ze snahy o politizaci navrácení těla. Jméno Kim Čong-nama přitom nebylo uvedeno. Pravděpodobně jde ale právě o něj.

Americká vláda Donalda Trumpa zrušila opatření z éry Baracka Obamy, které nařizovalo veřejným školám umožnit transgenderovým studentům navštěvovat toalety podle jejich genderové identity. Nová vláda označila opatření za matoucí.
 
Mexiko odsoudilo nová opatření Spojených států amerických, podle kterých mohou být prakticky všichni ilegální uprchlíci deportováni. Nová pravidla zahrnují i odeslání osob bez průkazu totožnosti do Mexika, a to i v případě, že se nebude jednat o Mexičany. Mexický ministr zahraničí uvedl, že země nemůže přistoupit na jednostranná rozhodnutí, která jedna vláda vnutí druhé. Na návštěvě Mexika je americký ministr zahraničí spolu s ministrem pro vnitřní bezpečnost.
 
Severní Korea obvinila Malajsii ze smrti jednoho ze svých občanů a ze snahy o politizaci navrácení těla. Jméno Kim Čong-nama přitom nepadlo, podle všeho se ale zdá, že se jedná právě o něj. Kim Čong-nam, nevlastní bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una, byl zavražděn minulý týden na letišti v Kuala Lumpur. Malajsie v souvislosti s jeho smrtí podezírá několik Severokorejců.
 
Bývalý šéf australské vlády kritizoval Benjamina Netanjahua za to, že podle jeho názoru opakovaně sabotoval jednání s palestinskou stranou. Kritiku vyslovil při příležitosti první návštěvy izraelského premiéra v Austrálii. Země dlouhodobě podporuje Izrael a jeho politiku.
 
Zástupci mírové mise Organizace spojených národů (OSN) ve Středoafrické republice upozornili, že v případě potřeby použijí vojáci násilí. Reagovali tak na zranění čtyř účastníků mise při útoku zbrojené skupiny.
 
Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres vyzval svět, aby v co nejbližší době dal dohromady přes čtyři miliardy amerických dolarů na boj s hladomorem v Nigérii, Jižním Súdánu a Jemenu. Navzdory velkorysým slibům má organizace zatím k dispozici pouze devadesát milionů.
 
Policie v Severní Dakotě začala zatýkat demonstranty kritizující dostavbu ropovodu, kteří nerespektovali lhůtu pro opuštění území. Federální soudce zamítnul žádost dvou domorodých obyvatel o vydání nouzového opatření, které by dostavbu zablokovalo. Zdá se tedy, že se rok trvající protesty chýlí ke konci. Ropovod prochází čtyřmi státy a je téměř hotový. Zbývá dostavba krátkého, nicméně sporného úseku. Protesty vyvolaly především obavy z kontaminace pitné vody a zásahy do posvátného území původních obyvatel.
 
Podle vědců se mnoho dětí, které na začátku devadesátých let minulého století adoptovali britští rodiče z rumunských sirotčinců, potýká s duševními problémy. Ačkoli byly vychovány v láskyplných rodinách, studie sto šedesáti pěti rumunských sirotků ukázala, že u nich přetrvávají sociální a emocionální problémy. Zdá se, že pokud v rumunských sirotčincích, kde panovaly neuspokojivé podmínky, strávily více než půl roku do věku tří let, ovlivnilo to jejich vývoj i do budoucna.
 
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Mexiko kritizuje USA za deportaci ilegálních migrantů; KLDR viní Malajsii ze smrti svého občana Foto: ČTK/AP/Rob Schumacher

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.