BBC: Mayová věří v pevné vztahy s USA; kanadský imigrační web zkolaboval

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že britská premiérka Theresa Mayová pogratulovala Trumpovi k jeho vítězství. Mayová věří, že vztahy mezi Velkou Británií a Spojenými státy zůstanou pevné. BBC si dále všímá, že kanadské webové stránky určené pro uchazeče o azyl se dostaly do technických problémů. Původní spekulace napovídaly, že problém způsobil zvýšený provoz na webových stránkách kvůli výsledkům amerických prezidentských voleb. Podle odborníků ale mohlo jít o mimořádnou shodu náhod.

Asijské akcie prudce klesly poté, co republikán Donald Trump porazil Hillary Clintonovou v souboji o Bílý dům. Všechny tamní trhy se propadly a peníze si nalezly bezpečnější útočiště ve zlatu a japonském jenu. Obchodníci očekávali, že Clintonová s přehledem zvítězí. Někteří analytici srovnávají Trumpův úspěch za šok obdobný výsledkům brexitu. 

 

Britská premiérka Theresa Mayová pogratulovala Donaldu Trampovi k vítězství v prezidentských volbách. Rovněž řekla, že vztahy mezi Velkou Británií a Spojenými státy zůstanou silné. Stejně tomu tak bude podle Mayové i v případě obchodu, bezpečnosti a obrany. Vůdce labouristů Jeremy Corbyn zase řekl, že výsledek je „nezaměnitelným odmítnutím politického establishmentu“.

 

Kanadské webové stránky určené pro uchazeče o azyl se dostaly do technických problémů. Původní spekulace napovídaly, že problém způsobil zvýšený provoz na webových stránkách kvůli nespokojeným americkým občanům z výsledků voleb a vítězstvím Donalda Trumpa. Někteří odborníci ovšem naznačili jiné a pravděpodobnější příčiny. Chybová hláška 500 Internal error nemusí nutně souviset s přetížením serverů. Může jít například o nesprávně nastavené oprávnění u souborů, špatně fungující pluginy na webových stránkách nebo další obdobné faktory. Profesor Alan Woodward z Univerzity v Surrey řekl, že mohlo jít o mimořádnou shodu náhod. Technická porucha portálu byla i tak ve velké míře diskutována napříč sociálními médii.

 

Voliči v Kalifornii, Nevadě a Massachusetts schválily v celostátních volbách příležitostné užívání marihuany. Hlasování, které probíhalo souběžně s prezidentskými volbami, rozhodlo o legalizace rekreačního užívání a pěstování konopí pro lidi starší 21 let. Arizona užívání konopí naproti tomu zamítla. Lidé na Floridě a Severní Dakotě souhlasili s legalizací konopí pro léčebné užití. Tato rostlina je účinná v rámci léčby rakoviny, AIDS nebo hepatitidy typu C. 

 

Letecký úder americké kolice připravil o život nejméně 16 civilistů. Stalo se tak ve vesnici severně od syrské pevnosti Rakka, která je pod kontrolou samozvaného Islámského státu. Syrská observatoř pro lidská práva sídlící ve Velké Británii uvedla, že mezi oběťmi bylo šest žen a jedno dítě.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Mayová věří v pevné vztahy s USA; kanadský imigrační web zkolaboval Foto: ČTK/AP/Kirsty Wigglesworth: Britská premiérka Theresa Mayová

reklama

Další články

 1. Trump míří do Bílého domu

  Společnost ·

  Američané si ve volbách zvolili za 45. prezidenta newyorského miliardáře Donalda Trumpa. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě. Trump ovládl trad…

 2. EU rozšířila sankční seznam spojený s Krymem

  Společnost ·

  Země Evropské unie sestavily nový seznam lidí, které EU postihuje sankcemi kvůli porušování ukrajinské územní celistvosti. Bez bližších podrobností o tom v úterý infor…

 3. Deutsche Bank plánuje prodat svoji polskou banku

  Byznys ·

  Německá banka Deutsche Bank chce prodat aktivity v Polsku v čele se svou dceřinou firmou Deutsche Bank Polska. Informovala o tom agentura Reuters. Pro největší německo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.