BBC: Mayová nabídla legálně žijícím občanům z EU v Británii stejná práva jako Britům

Britská premiérka Theresa Mayová nabídla občanům Evropské unie žijícím legálně ve Spojeném království stejná práva jako domácím obyvatelům i po odchodu země z tohoto uskupení. Informuje o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. 

Britská premiérka Theresa Mayová nabídla občanům Evropské unie žijícím legálně ve Spojeném království stejná práva jako domácím obyvatelům i po odchodu země z tohoto uskupení.

Odhaduje se, že ve Spojeném království žije přes tři miliony občanů EU. Lidé, kteří v Británii pobývají pět let, budou mít nárok na stejnou zdravotní péči, vzdělání, výhody i penzi jako místní.

Mayová uvedla, že doufá, že dohoda bude oboustranná. Německá kancléřka Angela Merkelová označila nabídku za dobrý začátek, upozornila nicméně, že kolem Brexitu je třeba vyřešit mnoho dalších bodů. Garance pro občany EU žijící v Británii jsou jednou z hlavních priorit evropské delegace při vyjednávání o Brexitu.

______________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Takzvané hnutí Islámský stát bojuje o syrskou Rakku, kterou prohlásilo za své hlavní město. Město dobývá aliance kurdských a arabských vojáků podporovaná Spojenými státy. Takzvaný Islámský stát při boji využívá síť podzemních tunelů. Ve městě jsou stále desetitisíce lidí. Syrské demokratické síly v červnu zásadně pokročily v dobývání předměstí. Postup jim usnadnily i útoky americké armády. 

 

Organizace spojených národů hlasovala o sporu mezi Spojeným královstvím a Mauriciem o odlehlé ostrovy v Indickém oceánu. Británie si ostrovy přivlastnila poté, co její kolonie získala nezávislost. Valné shromáždění OSN jasnou většinou schválilo návrh Mauricia požádat o názor soudní tribunál v Haagu.

 

Blízkou přítelkyni odvolané jihokorejské prezidentky poslal soud za korupci na tři roky do vězení. Sehrála hlavní roli v aféře kolem ovlivňování rozhodnutí prezidentky Pak Kun-hje. Ta byla nakonec zbavena funkce.

 

Spojené státy americké pozastavily dovoz masa z Brazílie. Dovoz masa letos na jaře několik zemí zakázalo kvůli obvinění, že se v Brazílii mnoho let při kontrolách kvality uplácelo. Spojené státy tehdy dovoz nezakázaly, ale zavedly kontroly. Nyní uvádějí, že podíl masa, které nesplnilo požadavky, dosahoval zhruba jedenácti procent. To je výrazně více než u dovozů z jiných částí světa. Zákaz dovozu bude mít značný dopad na strádající brazilskou ekonomiku.

 

Republikáni ve Spojených státech amerických představili návrh na změnu reformy zdravotnictví. Čtyři republikánští senátoři hned vzápětí naznačili, že nemohou návrh podpořit. To by znamenalo, že zákon neprojde. Změna původní Obamovy reformy byla jedním z hlavních bodů Trumpova předvolebního programu.

 

Mexický prezident Enrique Peña Nieto popřel, že by jeho vláda odposlouchávala telefony prominentních novinářů a aktivistů. Několik osob zahájilo trestní řízení poté, co se objevily informace o tom, že do jejich telefonů byly nainstalovány odposlechy. Státní orgány zahájily vyšetřování. Podle zprávy amerického deníku the New York Times jsou odposloucháváni právníci, novináři i aktivisté vyšetřující korupci a porušování lidských práv.

 

Šimpanzi v Ugandě patrně změnili strategii lovu poté, co je vědci začali sledovat. Vědci zaznamenali dva zcela jiné způsoby lovu u dvou skupin zvířat žijících v těsné blízkosti. Jedna skupina lovila v malých skupinách určitý druh zvířat, druhá jednotlivě cokoli. Vědci se domnívají, že změnu chování vyvolala právě jejich přítomnost.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Mayová nabídla legálně žijícím občanům z EU v Británii stejná práva jako Britům Foto: Charlie Bard / Shutterstock.com: Theresa Mayová

reklama

Další články

  1. EU prodlouží sankce proti Rusku, uvedl Tusk

    Byznys ·

    Evropská unie prodlouží hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Rozhodnutí vrcholné schůzky oznámil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.…

  2. Řecko by se brzy mohlo vrátit na trh dluhopisů

    Byznys ·

    Řecko by už brzy mělo být připraveno k návratu na trhy dluhopisů. Na středečním zasedání vlády to prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Atény by emisí státních dluho…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.