BBC: Mayová kritizovala neúspěšné vojenské intervence USA a Británie, setká se s Trumpem

Britská premiérka Theresa Mayová řekla, že Velká Británie a Spojené státy americké se nemohou vrátit k neúspěšným vojenským intervencím, pomocí kterých by ovlivňovaly dění ve světě k obrazu svému. Podle BBC World Service nicméně oznámila, že obě země musí obnovit zvláštní vztahy. Dnes se také stane první zahraniční návštěvou nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že Velká Británie a Spojené státy americké se již nemohou navrátit k neúspěšným vojenským intervencím, aby ovlivňovaly dění ve světě k obrazu svému. Zdůraznila nicméně, že obě země musejí obnovit zvláštní vztahy a společně vést. Premiérka to konstatovala v proslovu pro americké republikány, který předcházel jejímu setkání s prezidentem Donaldem Trumpem. Setkání by se mělo konat v pátek.

Pobrexitové obchodní příležitosti, bezpečnostní a zpravodajská spolupráce a budoucnost Severoatlantické aliance (NATO) jsou pravděpodobná témata, o kterých bude Mayová s Trumpem hovořit. I přestože Spojené království nemůže začít vyjednávat dohodu se Spojenými státy a dalšími zeměmi, dokud neopustí EU, tak Trump řekl, že si přeje rychlou dohodu. Kvůli tomu se také očekává, že oba dva státníci budou hovořit o budoucí spolupráci.

Mayová se rovněž vyjádřila ke Trumpovým slovům ohledně mučící metody waterboardingu. Podle její slov Británie odsuzuje mučení a její názor se nezmění, ať už mluví k lidem nebo k prezidentovi. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Mexický ministr zahraničí důrazně kritizoval možnost, že by se výstavba zdi mezi Spojenými státy americkými a Mexikem měla platit z dovozní daně na mexické zboží. Zavedení dvacetiprocentní daně na dovoz z Mexika zmínil americký prezident Donald Trump. Tento záměr oznámil po té, co mexický prezident Enrique Peňa Nieto ve světle sporu o náklady na stavbu zdi zrušil návštěvu Spojených států. Nařízení na výstavbu překážky mezi oběma zeměmi podepsal Trump ve středu.
 
Americké Miami jako první město, které doposud nezasahovalo proti nelegálním přistěhovalcům, přijalo požadavky prezidenta Donalda Trumpa. Trump městům tolerujícím přistěhovalce pohrozil omezením finančních prostředků.
 
Organizace spojených národů (OSN) varovala před zhoršující se situací v Jemenu. Mohl by zde údajně ještě letos vypuknout hladomor. Nepokoje v zemi přerostly v roce 2014 v občanskou válku.
 
Holandský ministr spravedlnosti rezignoval na svou funkci kvůli skandálu kolem kompenzace z roku 2001, která měla směřovat člověku odsouzenému za obchodování s drogami. Jeho odchod je vnímán jako rána pro vládu premiéra Marka Rutteho. V Holandsku se budou v březnu konat všeobecné volby. Ministr spravedlnosti je třetím členem Rutteho vlády, který kvůli aféře opouští své křeslo.


V Chile zuří nejhorší přírodní požár v novodobé historii země. Do oblasti se dostává zahraniční pomoc. Rusko na místo vyslalo speciální letoun, který může převážet velké množství vody. Sérii rychle se šířících požárů především ve středním Chile podporují silné větry, vysoké teploty a dlouhodobé sucho.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Mayová kritizovala neúspěšné vojenské intervence USA a Británie, setká se s Trumpem Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Britská premiérka Theresa Mayová

reklama

Další články

  1. Rusko neočekává rychlé zlepšení vztahů s USA

    Společnost ·

    Rusko nemá žádné iluze, že během vlády prezidenta Donalda Trumpa dojde k rychlému tání ve vztazích mezi Ruskem a USA. Na půdě ruského parlamentu to ve středu uvedl tam…

  2. USA loni shodily více než 26 tisíc bomb

    Společnost ·

    Spojený státy loni shodily nejméně 26 171 bomb. Data vycházejí z článku zveřejněném portálem The Independent, které vypracoval Micah Zenko z Rady pro zahraniční vztahy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.