BBC: Mayová je ochotna zmírnit ochranu lidských práv kvůli boji proti terorismu

Podle britské premiérky Theresy Mayové by mělo v souvislosti s bojem proti terorismu dojít ke změně lidskoprávní legislativy, informuje BBC World Service. Pokud současné zákony v oblasti lidských práv stojí v cestě odhalování osob podezřelých z terorismu, pak budou muset být podle premiérky změněny. A to například tak, aby bylo snadnější provést deportace osob podezřelých z terorismu, či omezit svobodu a pohyb osob, které představují hrozbu. 

Už v úterý Mayová volala po delších trestech vězení pro lidi odsouzené za teroristické činy a po jednodušších pravidlech pro deportaci cizinců podezřelých z radikalismu.

Proti takovému plánu se však ohradila opoziční Labouristická strana. Podle ní by politici v současné době neměli podobná sdělení občanům zprostředkovávat. Uvedla také, že tento postoj Mayové je jen další náhlou otočkou o 180° na poslední chvíli.

Bezpečnostní téma po teroristických útocích v Londýně a Manchesteru dominovalo v posledních dnech předvolební kampaně. Soupeřící strany kritizují konzevativce kvůli plánovaným škrtům v policii. Předvolební kampaň končí dnes, volby proběhnou ve čtvrtek 8. června.

Favority stále zůstávají vládnoucí konzervativci, opoziční labouristé však v posledních dvou týdnech výrazně snížili jejich náskok v průzkumech veřejného mínění. Podle jedné z anket, jejíž výsledky byly zveřejněny v pondělí, vedou konzervativci dokonce jen o jeden procentní bod.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Diplomatická roztržka s Katarem kvůli údajné podpoře radikálního islamismu ze strany Kataru pokračuje. Americký prezident Donald Trump během telefonického rozhovoru se saudskoarabským králem vyzval k jednotě mezi státy Perského zálivu. Podle oficiálních informací americký prezident prohlásil, že je zapotřebí, aby byl region jednotný. Pak může bojovat proti extremistické ideologii a proti financování terorismu. Podle předchozího vyjádření prezidenta Trumpa by izolace Kataru mohla znamenat „začátek konce hororového terorismu“. Několik zemí v pondělí oficiálně přerušilo diplomatické styky s Katarem, který veškerá obvinění z podpory extremismu odmítá.

 

Mezi oběťmi pondělního teroristického útoku v Londýně jsou dva občané Austrálie. Informaci potvrdila australská vláda. Včera byla potvrzena smrt osmadvacetileté zdravotní sestry Kirsty Bodenové. Identita druhé oběti pocházející z Austrálie zatím nebyla potvrzena. Podle informací příbuzných pracovala Kirsty Bodenová ve Spojeném království a přišla o život, když se v sobotu vydala na pomoc obětem teroristického útoku na mostě London Bridge.

 

Dvacetiletá Američanka Michelle Carterová, jejíž přítel spáchal téměř před třemi lety sebevraždu poté, kdy se ho k tomu Carterová opakovaně vyzývala, stanula před soudem. Podle obžaloby přiměla Carterová svého 18ti letého přítele ze státu Massachusetts k sebevraždě proto, aby docílila soucitu u ostatních. Carterová svému příteli posílala textové zprávy, ve kterých mu psala, že je připravený, že to musí udělat, že bude v nebi, že bude konečně svobodný, že je normální, že se bojí, protože se chystá zemřít. Mladík se ve svém autě otrávil výfukovými plyny. Podle textových zpráv, které u soudu zazněly, mladý muž několikrát znejistěl a jednou dokonce z auta vystoupil. Na to mu tehdy sedmnáctiletá Carterová odpověděla, že se má „okamžitě vrátit zpátky do auta“.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Mayová je ochotna zmírnit ochranu lidských práv kvůli boji proti terorismu Foto: Theresa MAYOVÁ; Zdroj: Twocoms / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Jordánsko se připojilo k bojkotu Kataru

    Byznys ·

    Jordánsko omezí své diplomatické vztahy s Katarem a zavře jordánskou kancelář katarské televize Al-Džazíry. Podle agentury AP to oznámil mluvčí vlády v Ammánu. Jordáns…

  2. Apple představil konkurenta pro Amazon Echo

    Tech ·

    Americká technologická firma Apple představila domácí chytrý reproduktor HomePod, který pomocí hlasových příkazů umí přehrávat hudbu a pomáhá řídit domácnost. Pro firm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.