BBC: Malé a střední podniky v Německu volají po smířlivém brexitu

Malé a střední podniky v Německu volají po smířlivém brexitu. Tato skupina by mohla v případě, že bude Velká Británie vyřazena z jednotného trhu, přijít o miliardy eur. Šéf asociace, která sdružuje 270 tisíc malých a středních podniků, pro BBC World Service uvedl, že „tvrdý brexit by poškodil obě strany“.  

Mario Ohoven dodal, že jednání by mělo být „vedeno ekonomickým smyslem a nikoli politickými ideologiemi“.

Jeho postoj je podle BBC odklonem od ostatních  předních německých hlasů. V září loňského roku, šéf Svazu německého průmyslu (BDI) naopak uvedl, že je „lepší mít tvrdý brexit, který funguje“.

Němečtí politici téměř jednomyslně zdůraznili, že Spojené království nemůže mít neomezený přístup na jednotný evropský trh, pokud neumožní volný pohyb občanů EU. Britská premiérka Theresa Mayová minulý týden ve svém dopise Evropské unii uvedla, že v nadcházejících jednáních o brexitu „nebude usilovat o členství na jednotném trhu“.

Podle Ohovena by však dohoda bez jediného přístupu na trh byla problémem pro obě země. Zdůraznil přitom úzké hospodářské vazby mezi Spojeným královstvím a německými malými a středními podniky, které navíc tvoří podstatnou část ekonomiky země.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Spojené státy americké v reakci na použití chemických zbraní syrskými jednotkami provedly útok na syrskou vojenskou základnu. Z válečných lodí ve Středozemním moři odpálily padesát devět střel Tomahawk na leteckou základnu syrských jednotek. Podle syrské armády při útoku zemřelo šest lidí. Jedná se o první přímou akci Spojených států proti jednotkám syrského prezidenta. Moskva, která syrského prezidenta podporuje, útok odsoudila. Donald Trump deklaroval, že odvetný útok je zcela zásadní pro národní bezpečnostní zájmy Spojených států.

 

Generální tajemník NATO, Jens Stoltenberg, prohlásil, že za vývoj situace v Sýrii nese plnou odpovědnost syrská vláda. Podle jeho slov je nasazení chemických zbraní nepřijatelné a nemůže zůstat bez odezvy.

  

Rumunka, která při londýnském teroristickém útoku spadla do řeky Temže, zemřela. Stala se tak pátou obětí útoku z 22. března. V Londýně byla na dovolené s přítelem.

 

V Jihoafrické republice se konají demonstrace proti prezidentovi Jacobu Zumovi. Očekává se několik tisíc odpůrci. Prezident nedávno odvolal z funkce uznávaného ministra financí. Demonstranti kvůli tomuto kroku žádají prezidentovu rezignaci. Odvolání ministra financí zhoršilo mezinárodní ohodnocení jihoafrické ekonomiky. Horší hodnocení ztížilo přístup k půjčkám na mezinárodním trhu, a poškodilo tak neuspokojivou hospodářskou situaci v zemi.


Policie na severu Indie se snaží zjistit identitu dívky, která zřejmě žila s opicemi. Dívce je mezi osmi a deseti lety. Před několika týdny byla nalezena v lese. Podle lékařů neumí komunikovat a vykazuje známky opičího chování.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Malé a střední podniky v Německu volají po smířlivém brexitu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Ropa zdražuje vlivem americkém útoku na Sýrii

  Byznys ·

  Ceny ropy na světových trzích posilují a v jednu chvíli rostly o více než dvě procenta. Reagují tak na útok Spojených států na vojenskou základnu v Sýrii. Podle severu…

 2. ČNB ukončila intervenční režim

  Byznys ·

  Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Banka tak…

 3. BBC: Unilever prodává své značky margarínů

  Společnost ·

  Unilever se chystá prodat svůj margarínový byznys, včetně značek Flora a Stork. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Podle analytiků mohou mít tyto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.