BBC: Maduro je přístupný volbám, nejde ovšem o prezidentské

Venezuelský prezident Nicolas Maduro vyzývá k obnovení rozhovorů s opozicí. Maduro podle BBC World Service rovněž oznámil, že je připravený vyhlásit místní volby. Žádná zmínka ovšem nepadla o prezidentských volbách, jejichž vyhlášení požaduji protestující Venezuelci. 

Venezuelský prezident Nicolas Maduro vyzývá k obnovení rozhovorů s opozicí. Maduro rovněž řekl, že hodlá vyhlásit místní volby. Jeho slova přicházejí před tím, co se v pondělí po třech týdnech vyostřených protestů po celé zemi plánuje další velká demonstrace. Její účastníci požadují v příštím roce uskutečnění prezidentských voleb, které by zajistily odchod prezidenta Madura z úřadu.

Loňské jednání mezi opozicí a venezuelskou vládou se zhroutilo poté, co protivníci obvinili Madura z porušení dohod a využívání rozhovorů k získání času.

V rámci svého televizního rozhovoru se Maduro vyjádřil k myšlence uskutečnění voleb starostů a státních guvernérů. O možnosti prezidentských voleb nepadla ovšem ani zmínka. „Volby – ano, chci volby hned,“ řekl Maduro. V sobotu došlo po celé Venezuele k pokojným pochodům na počest 20 lidí, kteří přišli při nedávných demonstracích o život. Průvod se oblékl do bílé barvy.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Severokorejská univerzita zveřejnila jméno v sobotu zadrženého Američana. Jde o Kim Sang-duka známého také pod jménem Tony Kim. Korejsko-americký lektor vyučoval na Pchjongjangské univerzitě vědy a techniky několik týdnů před zatčením. Zadržení Američana se podle univerzity „žádným způsobem nepojí“ k jeho činnosti na akademické půdě. Kim byl zatčen v okamžiku, když se chystal opustit Pchjongjang. Agentura Reuters uvedla, že Kim se účastnil i některých mimouniverzitních aktivit, které zahrnovaly například pomoc sirotčinci. Tištěná média rovněž  informovala o tom, že Kim v minulosti rovněž vyučoval na Jen-pienské univerzitě v Číně.

  

Druhá největší guerrilová skupina v Kolumbii Národní osvobozenecká armáda (ELN) oznámila, že z jejího zajetí utekl obchodník s volně žijícími zvířaty. Toho partyzáni drželi a hodlali jej propustit za výkupné. Skupina uvedla, že Arcena Levoniho unesla před šesti měsíci, když v provincii Choco sbíral jedovaté žáby. ELN rovněž oznámila, že zahájila jednání s ruským velvyslanectvím o jeho propuštění. Arcenu Levonimu se ovšem podařilo uprchnout, když jej jednotka převážela na jiné místo. Během potyčky poranil pět svých strážců a s těžkým zraněním utekl do džungle.

 

Některé charitativní organizace, které zachraňují migranty ve Středozemním moři, údajně uzavřely dohodu s převaděči uprchlíků. Italský státní zástupce Carmelo Zuccaro řekl, že má o tom důkazy. Prostřednictvím telefonických hovorů mělo dojít k dohodě o tom, aby nedošlo k poškození plavidel. Organizace zapojené do záchranných operací ovšem odmítly obvinění z účasti na jakékoli tajné dohodě. Jejich jediným zájmem je podle nich záchrana lidských životů. Itálie je hlavním cílem, prostřednictvím něhož se uprchlíci snaží dostat do Evropy. Organizace spojených národů uvedla, že téměř 1000 běženců letos utonulo ve vodách mezi Libyí a Itálií. Ve stejném období došlo k záchraně téměř 37 tisíců lidí. Oproti minulému roku jde přitom o 40 procentní nárůst.

 

Severní Korea je „připravena potopit“ americkou letadlovou loď USS Carl Vinson. Informovala o tom státní média. Komentář v novinách Rodong Sinmun varuje před tím, že k potopení lodi může dojít „jediným úderem“. Očekává se, že bojová skupina vedená právě touto letadlovou lodí opustí Korejský poloostrov tento týden. Loď USS Carl Vinson byla vyslána do této oblasti poté, co americký prezident Donald Trump varoval před tím, že americká „strategická trpělivost“ nad severokorejskými jadernými ambicemi vypršela. 

 

 

Zdroj: BBC

 

 

 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Maduro je přístupný volbám, nejde ovšem o prezidentské Foto: Ognjen1234 / Shutterstock: Venezuelský prezident Nicolas Maduro

reklama

Další články

 1. Nominujte svou oblíbenou firmu na Český Goodwill 2017

  Komerční sdělení ·

  Český Goodwill 2017 - ocenění pro firmy, kterých si lidé váží – znovu podpoří podnikatele a společnosti, které ke svému podnikání přistupují odpovědně. Pátý ročník oce…

 2. Ve Francii začalo první kolo prezidentských voleb

  Společnost ·

  Ve Francii začalo v neděli první kolo prezidentských voleb, ve kterém 47 milionů voličů rozhodne o tom, kteří dva z 11 kandidátů postoupí do druhého kola. Za favorita …

 3. Trump zmírnil odpor k dohodě s EU o TTIP

  Byznys ·

  Americký prezident Donald Trump zmírnil svůj odpor vůči obchodnímu vyjednávání s Evropskou unií jako celkem, když pokusy o dohodu s jednotlivými členskými státy selhal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.